Foto: SHUTTERSTOCK

Kā apvaldīt āpsi tavā skaistajā mauriņā? Lamatu izlikšana nepalīdzēs! 25

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
TV24
Ēķis: Tas ir ģēnijs, kurš izdomāja, ka Latvija būs dronu koalīcijas vadītāja. Bet… liela daļa šo dronu ir nederīgi 12
Lasīt citas ziņas

Mūsu mauriņu pie mājas iemīļojis āpsis. Nezinām, ko darīt, jo viņš visu izrakņā, tādēļ zāliens izskatās neglīts. Didzis Ošupes pagastā

“Ja mežs ir tuvu, kāds mauriņa un dārza postītājs atradīsies vienmēr,” skaidro dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska. Āpši, mežacūkas, dažādi putni zemi nopļautajā zālē un irdenajā velēnā saskata lielisku iespēju tikt pie sava našķa – maijvaboļu kāpuriem. Tie patlaban savairojušies lielā daudzumā visur. Arī tie paši padara zālīti neglītu – veidojas dzelteni plankumi, jo tiek apgrauztas saknes. Kāpuri ir īpaši ēdelīgi. Tie spēj nobeigt pat lielas tūjas, ziemcietes. Ja āpši tos atrod mauriņā, der pavērot, vai nav arī dobēs. Nereti gadās – izrokot kādu nīkuļojošu ziemcieti, apakšā izveļas trekni postītāji. Dārzu ierīkotāja praksē pārliecinājusies, ka maijvaboļu invāzijā vairs nav vainojama ne slikta augsne, ne sablīvējusies velēna, kā to agrāk uzskatīja. Tas ir fakts, ar ko turpmāk jārēķinās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai novērstu mauriņa bojājumus, dārzu ierīkotāja iesaka divus variantus.

Arhīva foto

Nīdē kāpurus

Pirmais variants – mēģināt āpšu kārumus – maijvaboļu kāpurus – likvidēt ar līdzekli Bacilons (mikrobioloģisks preparāts). Tas pieejams gan šķidrā, gan sausā veidā. Ar šķidro līdzekli nolaista mauriņu, sauso ierušina augsnē. Jārēķinās gan, ka līdzeklis nav lēts un lielai pļavai būs pamatīgas izmaksas. Arī iedarbība nebūs zibenīga. Nav vērts maijvaboļu kāpuru apkarošanai lietot kādu stipro ķīmiju – kāpuri augsnē dzīvo dažādos dziļumos, attīstās četrus gadus, un katru gadu tiek sadēta jauna porcija. Turklāt kāpuru invāzija jau ir liecība tam, ka dabīgais līdzsvars dārzā ir izjaukts.

Ja nolemts lietot Bacilonu, to dara brīdī, kad mauriņš ir izlijis mitrs vismaz 20 cm dziļi un gaisa temperatūra ir plusos.

Nožogo āpsi

Otra un visdrošākā metode dārza pasargāšanai ir – uzlikt žogu. Nevis dekoratīvu, bet stiepļu vai metāla posmu sētu, kurai netiks cauri ne lapsas, ne āpši, ne lielākas radības. Ja izvēlas tumšu krāsu, tas uz augu fona pat īsti nebūs saskatāms.

Lamatu izlikšana vai citāda āpša postītāja nobendēšana nepalīdzēs – ja būs laba barības bāze, atnāks cits āpsis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.