Kā saņemt atbalstu bioloģiskajiem lauksaimniekiem 0
Man ir reģistrētas 20 bišu saimes. Vai bioloģiskās lauksaimniecības kursi ir obligāti, ja esmu vecāks par 70 gadiem? Kur jāreģistrējas, lai kļūtu par bioloģisko saimniecību? ARTŪRS RĒZEKNĒ
Vai var iesaistīties bioloģiskajā lauksaimniecībā, ja ir trīs govis un 8 ha zemes? Kādi nosacījumi jāizpilda? JURIS GULBENĒ
Sertifikācijai jāpiesakās līdz 1. aprīlim
Savu saimniecību pieteikt bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācijai var divās sertifikācijas institūcijās – Sertifikācijas un testēšanas centrā (Dārza ielā 12, Priekuļos, Priekuļu pagastā, Priekuļu novadā, LV-4126) un biedrībā “Vides kvalitāte” (Rīgas ielā 113, Salaspilī, Salaspils novadā, LV-2169). Lai to izdarītu, vienā no tām līdz 1. aprīlim jāiesniedz pieteikums. Tā kā šim gadam pieteikšanās nokavēta un sertifikācijas iestādēm ir daudz darba, pārbaudot jaunos klientus, vislabāk to darīt no nākamā gada janvāra, bet ne vēlāk kā līdz 1. aprīlim.
Varat brīvi izvēlēties, kurai no abām institūcijām sūtīt savu pieteikumu, jo nav atšķirību ne sertificēšanas prasībās, ne pakalpojuma cenā. Maksa par sertifikāciju atkarīga no apsaimniekojamo hektāru skaita. Pamatsumma par platību līdz 20 ha ir 145,20 eiro (ieskaitot PVN), par katru nākamo hektāru – 7,26 eiro. Par govju vai bišu sertifikāciju papildus nav jāmaksā.
Jāņem vērā, ka no 2015. gada ir spēkā jaunas prasības – bioloģiskās lauksaimniecības atbalstu var saņemt, ja ir sertificēta saimniecība kopumā, nevis tikai, piemēram, augkopība vai lopkopība. Ja nevēlaties saņemt atbalstu par bioloģisko saimniekošanu, bet ražot, teiksim, produktu ar bioloģiskās lauksaimniecības zīmi, tāpat kā līdz šim, var sertificēt atsevišķas saimniecības nozares.
Pēc pieteikuma nosūtīšanas jāsagatavo sertifikācijai nepieciešamie dokumenti, par ko tiksiet informēts. Kad sertificējošā institūcija būs veikusi pārbaudi saimniecībā, tā izvērtēs uzņēmuma atbilstību bioloģiskajai ražošanai un pozitīvas atbildes gadījumā izsniegs sertifikātu.
2016. gadā bioloģiskās saimniekošanas atbalstam varēs pieteikties tikai tad, ja līdz 1. aprīlim būs iesniegts pieteikums sertifikācijai. Saimniecību pārveidot par bioloģisko lauksaimniecību nevar vienā dienā, nedēļā vai gadā, tāpēc jāievēro tā sauktais pārejas periods.
Pieteikumi ir pieejami sertificējošo iestāžu mājaslapās internetā: www.stc.lv, www.videskvalitate.lv. Sīkāku informāciju var gūt, zvanot Sertifikācijas un testēšanas centram pa tālruni 64130013, “Vides kvalitātei” – 67709001.