Kā samaksāt nodokļus? 0
Daudzus gadus paralēli algotam darbam SIA esmu bijusi arī pašnodarbinātā, taču tagad esmu bezdarbniece, jo kā pašnodarbinātai man ir sezonas darbs. Sākoties sezonai, izņemšu apliecību VID, bet rādās, ka būs problēmas.
Kaut arī esmu legalizējusies VID, ja es mēnesī nenomaksāju sociālo nodokli no 200 latiem, tad man nepienākas nekādas sociālās garantijas (kas ir loģiski!), bet arī darba gadi tad neskaitās, kaut arī gada beigās nododu deklarāciju. Man ir neliela saimnieciskā darbība, bet 200 latu alga mēnesī nesanāk, no kuras maksāt sociālo nodokli. Vai pastāv vēl kādi citi veidi, kā es varētu strādāt, lai veiktu nodokļu nomaksas no reāli nopelnītās naudas. It kā man esot jāiestājas darbā kādā SIA, kaut vai par algu 10 lati mēnesī, tad vismaz tikšot skaitīti darba gadi. Kāpēc man būtu jāmānās? Gribu maksāt sociālo nodokli no reāli nopelnītās naudas – vidēji no 120 latiem mēnesī, nevis no 200 latiem, ko reāli nesaņemu! Mudīte Valmierā
Pašnodarbinātā persona sociālo nodokli (VSAOI) var maksāt no 200 latiem vai lielākas summas. Diemžēl mūsu likumdošana neparedz brīvprātīgo apdrošināšanos. To pieļauj tikai mikronodokļa maksātāja darbiniekiem vai pašnodarbinātā laulātajam.
Apdrošināties var privātās apdrošināšanas iestādēs, arī ārvalstu apdrošināšanas sabiedrībās. Atkarībā no nosacījumiem, kas ir ļoti dažādi, jāizvēlas sev izdevīgākais variants. Mūsu iedzīvotāji ir iecienījuši Austrijas apdrošināšanas sabiedrības, kurām Latvijā ir pastāvīgās pārstāvniecības, kas to organizē. Pēc dzirdētajām atsauksmēm tas esot droši, ieguldīto naudiņu varot saņemt ar peļņu (ar procentiem).
Ja nodarbošanās saistīta ar amatniecību, varat izņemt Valsts ieņēmumu dienestā patentu. Patentmaksa ir valsts noteikts vienots fiksēts maksājums, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par fiziskās personas saimniecisko darbību. Tādā gadījumā vismaz minimāli būsiet sociāli apdrošināta.
Patentu izsniedz par šādām saimnieciskās darbības jomām:
1) ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība;
2) apģērbu un apavu izgatavošana un labošana, pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi;
3) amatniecības izstrādājumu izgatavošana;
4) floristika;
5) fotografēšanas, videoieraksta un audioieraksta pakalpojumi;
6) skaistumkopšanas pakalpojumi;
7) privātie mājsaimniecības pakalpojumi;
8) mājas aprūpes pakalpojumi;
9) meža un pļavu velšu vākšana (sēņošana, ogošana vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšana).