Aprikozes

Augļkopis iesaka: kā sakopt aprikozes pēc ražas? 9

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Šogad labi ražoja aprikozes un persiki. Lielā raža paņem daudz spēka. Nezinu, vai vajag mēslot papildus. Ko vēl darīt, lai labāk pārziemotu?” – jautā Ilma Rīgā.

Foto: Inita Šteinberga
CITI ŠOBRĪD LASA

“Kokiem, krūmiem vasaras beigās var dot tā saukto rudens mēslojumu, kurā ir augiem svarīgais kālijs, kas palīdz sagatavoties ziemošanai,” skaidro augļkopis Jānis Zilvers no stādaudzētavas “Pīlādži”. “Tas sevišķi noderēs, ja raža bijusi bagātīga.”

Mēslo un mulčē

Noteikti nedrīkst ap koku sabārstīt mēslojumu, kas palicis pāri vasarā no augu barošanas un kurā ir daudz slāpekļa. Šo mēslojumu vairs nedrīkst dot nevienam augam, kam jāziemo, jo slāpeklis veicina jaunu dzinumu veidošanos, taču tie ziemā nosals. Ja mēslojums palicis pāri, to glabā sausā vietā līdz nākamajam gadam.

Patlaban laika apstākļi augu attīstībai ir ļoti labi, taču, ja septembrī iestājas kāds sausuma periods, būtu labi augus apliet. Lieli koki paši tiks galā, bet jaunajiem sausums būs kaitīgs. Svarīgi, lai augi ieiet ziemošanā padzērušies. Tomēr nevajag arī pārspīlēt, jo pēkšņa ūdens pārpilnība rudens pusē var veicināt augšanas atsākšanos. Nelielam kociņam pietiks ar pāris spaiņiem.

Apskata sakņu zonu – pļaujot, rušinot un laistot tām var būt noskalojusies augsne. Mulčēšanai rudenī vislabāk derēs priežu mizu mulča. Vasarā droši varēja bērt arī nopļauto zāli. Ja to liek tagad, iepriekš ieteicams apvītināt, turklāt ber plānā slānī, lai nekarsē saknes.

Vāc augļus un lapas

Foto: Inita Šteinberga

Vissvarīgākais darbs pēc ražas ir kritušo augļu salasīšana. Tas sevišķi svarīgi, ja augļos jau šogad manīti tārpi. No augļiem šie kaitēkļi ielīdīs augsnē, kur iekārtosies uz ziemošanu, lai nākamajā gadā dotos ārā postīt jauno ražu. Vislabāk bojātos augļus sadedzināt vai ierakt bedrē, uzberot biezu augsnes kārtu. Nav ieteicams šādus augļus likt kompostā.

Svarīgi arī sagrābt kritušās lapas un izvest no dārza, jo arī uz tām ziemos slimību ierosinātāji. Lapas gan var kompostēt.

Reklāma
Reklāma

Sagatavo ziemai

Foto: Inita Šteinberga

Tagad var nozāģēt tikai ražas atlauztos zarus. Vainagus kauleņkokiem veido pavasarī, kad būs redzami sala bojājumi, varēs izgriezt nokaltušos zarus. Pavasarī pirms lapu plaukšanas aprikozes, persikus un citus kauleņkokus noteikti nomiglo ar varu saturošiem preparātiem, piemēram, populāro bordo šķīdumu, līdzekli Čempions.

Svarīgi arī nokaļķot stumbrus, jo tie ir jutīgi pret sala bojājumiem un saules izraisītiem apdegumiem. Šīs brūces stumbrā saīsina koka mūžu. Kaļķojamo daļu atjauno februārī, marta sākumā.

Labi darbojas praksē pārbaudīta metode – pirms sala iestāšanās decembrī stumbram vairākās kārtās viegli aptin balto agrotīklu. Tin, cik augstu var aizsniegt. Tas pasargās mizu no saules un grauzēju nedarbiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.