Kā sagatavoties mājokļa remontam? Padomi, kas ļaus ietaupīt laiku, naudu un saudzēt nervus 0
Remonts ir ļoti svarīga lieta, kam nākas tērēt ne vien daudz naudas un laika, bet arī nervu. Tā kā remontu lielākoties ieplānojam uz pavasari un vasaru, tagad ir īstais laiks, kad pārdomāt visas nianses, lai pēc iespējas izvairītos no neskaitāmajām kļūdām, ko remonta gaitā visbiežāk pieļauj mājokļa saimnieki.
Plāns
Jebkurš lielāks pasākums, lai tas labi izdotos, ir jāplāno. Arī remonts. Vispirms jāsāk ar sarakstu, kādus darbus gribam veikt. Pēc tam seko meistaru meklēšana un aizrunāšana, kā arī tāmes sagatavošana.
Uzreiz jāsaka, ka nevajag remontu ieplānot pabeigt līdz kādam nozīmīgam notikumam vai svētkiem, piemēram, laulību gadadienai vai 1. septembrim. Pieredze rāda, ka termiņi gandrīz vienmēr ievelkas.
Līdz ar to rēķinām vismaz trīs nedēļas vai mēnesi pa virsu. Līdzīgi ir ar izmaksām – ierēķinām rezervi neplānotiem darbiem vai pasūtījumiem. Ja vēlamies ekonomēt, nenāks par ļaunu dārgākos apdares materiālus un santehniku iegādāt jau savlaicīgi, izmantojot dažādus atlaižu laikus.
Tikai ar vienu noteikumu – ja mājoklī paredzēti pārplānošanas darbi, pirms materiālu un santehnikas iegādes jākonsultējas ar to speciālistu, kurš veic pārplānošanu, lai, piemēram, netiktu iegādātas flīzes, kas pārāk lielo izmēru dēļ apgrūtinās flīzētāja darbu, vai santehnika, kas neatbildīs telpas izmēriem.
Tas pats sakāms par iebūvētajām mēbelēm – tās labāk pasūtīt tad, kad skaidri zināmi sienu izmēri.
Darbu secība
Vislabākais, ja ar izvēlēto (ajiem) meistaru jau savlaicīgi tiek pārrunāta darbu gaita. Cilvēki nereti domā, ka telpas tiek remontētas pēc kārtas, bet realitātē tā nenotiek (ja vien nav citas iespējas).
Vislabāk, ja darbi tiek veikti pareizā kārtībā visās telpās vienlaicīgi – piemēram, vispirms, pārbūve (ja nepieciešama sienu nojaukšana, uzstādīšana, pārcelšana), pēc tam komunikāciju (ventilācija, elektrības, ūdens un kanalizācijas sistēma) ievilkšana vai nomaiņa, tad telpu melnā apdare, baltā apdare, santehnikas, iebūvēto mēbeļu, durvju uzstādīšana, telpu iekārtošana, aizkaru un apgaismes ķermeņu pievienošana.
Pārplānošana un komunikācijas
Ja remonta laikā paredzēta telpu pārplānošana, apvienošana, sienu nojaukšana vai pārnešana, laikus jāpainteresējas, vai iecerētos darbus nepieciešams saskaņot būvvaldē, kādi dokumenti tam nepieciešami, cik tas izmaksās un vai to vispār iespējams izdarīt.
Līdzīgi ir ar komunikāciju nomaiņu. To jāieplāno ļoti savlaicīgi, jāpakonsultējas ar speciālistiem (ventilācijas tehnikas speciālists, elektriķi, santehniķis), lai jaunais plānojums būtu maksimāli ērts un to nevajadzētu labot jau pēc baltās apdares pabeigšanas.
Īpaša uzmanība jāpievērš ventilācijas ierīkošanai (palīdzēs saglabāt komfortablu mikroklimatu), elektroinstalācijas plānam (ņemot vērā funkcionālo zonu izvietojumu) un pietiekamam rozešu daudzumam (elektroierīču mājoklī kļūst aizvien vairāk).
Melnā apdare
Ja ieplānots pamatīgāks remonts par kosmētisko, nevajag novērtēt par zemu melnās apdares kvalitāti.
Kvalitatīvi un pareizi veikta melnā apdare jau ir puse no remonta, turklāt, pēc tam dekoratīvās apdares darbi veiksies raitāk un nebūs aizķeršanos, piemēram, ar nelīdzenu grīdas pamatni, plaisām sienās vai šķībiem stūriem, kas traucē ievietot pasūtītās, iebūvējamās mēbeles.
Pārplānojums un iekārtojums
Nevajag aizmirst, ka izremontētajā mājoklī paši vien dzīvosim. Tāpēc, pirmkārt, jaunajam plānojumam jābūt ērtam un telpām viegli kopjamām.
Tāpēc izmaiņas, kas paredzētas, der rūpīgi pārdomāt un pārrunāt atkal un atkal – plānojumu vislabāk izmodelēt uz papīra vai datorā, lai pārliecinātos, ka tajā būs gan ērti kustēties, gan izvietot mēbeles, gan saimniekot.
Izvēloties neordinārus risinājumus, jācenšas apdomāt visu, kas būs saistīts ar jauno risinājumu. Piemēram, ja paredzēts apvienot vienīgo sanitāro mezglu, vērts apsvērt, cik funkcionāls tas būs, ja ģimenē ir vairāk kā divi cilvēki un visi vienā laikā uzsāk dienas gaitas.
Tāpat jāpadomā, vai pietiks brīvu sienas plakņu mēbeļu novietošanai jaunizveidotajā atvērtajā plānojumā (ja siena starp virtuvi un istabu tiks likvidēta). Vienvārd’ sakot, visas paredzētās izmaiņas jācenšas aplūkot kompleksi, kā puzlē.