Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: LETA

Ko darīt, ja veselības problēma liedz gaidīt rindu, kad būs jaunas kvotas? 3

“Vasarā Rīgā mani operēja, jo bija melnumi plaušās. Divas nedēļas pēc operācijas krūškurvī jutu lielas sāpes, un divus mēnešus vēlāk ārsti man konstatēja lauztu ribu (tas noticis vēl pirms plaušu operācijas). Lai problēmu precizētu, vajadzīga datortomogrāfija, bet Valmierā ātrāk par februāri nav iespējams pierakstīties. Ģimenes ārste neizpratnē, kā lai noformē slimības lapu ilgāk par sešiem mēnešiem, jo kopš tās izsniegšanas jau pagājuši četri mēneši. Kamēr nebūs veikta datortomogrāfija, ārsti nevar saprast par tālāko rīcību. Darbā atgriezties nevaru, jo sāp lauztā riba. Kā risināt problēmu?” VALDIS ZARIŅŠ SMILTENĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Smaržas, kuras tiek uzskatītas par bezgaumīgām. 5 aromāti, kurus veiksmīgas sievietes nekad neizvēlas
TESTS. Vai varat pareizi uzrakstīt šos 20 vārdus? 90% testā izgāžas
TV24
“Man toreiz izglāba dzīvību!” Streičs par dzīvi, atkarībām un vienu zelta likumu, kas jāatceras visiem latviešiem
Lasīt citas ziņas

Ārstniecības iestādes valsts apmaksātos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus sniedz līgumā noteiktā finansējuma apmērā. Kad pakalpojumiem piešķirtā budžeta nauda beigusies, iestādēs saka – vairs nav kvotu, tātad sasniegts noteikta pakalpojuma daudzuma ierobežojums. Tajā brīdī veidojas rindas.

Katrā ārstniecības iestādē ir atsevišķa valsts apmaksātu pakalpojumu rinda, un tās garums atkarīgs no piešķirtās naudas daudzuma. Ikvienam pacientam, lai saņemtu nepieciešamo pakalpojumu, ir tiesības pieteikties jebkurā citā ārstniecības iestādē, kam ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) un kur rinda ir visīsākā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc nav jāapzvana visi pakalpojumu sniedzēji, bet var sazināties ar NVD pa bezmaksas tālruni 80001234 un noskaidrot informāciju par rindu garumu plānveida ambulatoro izmeklējumu un speciālistu konsultāciju saņemšanai. Tā pieejama arī NVD mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi”, atverot “Gaidīšanas rindas plānveida ārstniecībai ambulatorās iestādēs”. Līdzīgi darbojas www.rindapiearsta.lv.

Ja darbnespēja turpinās ilgāk par 26 nedēļām, ģimenes ārstam slimnieks jānosūta uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju.

To nosaka Ministru kabineta 2001. gada 3. aprīļa noteikumi Nr. 152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība”. Komisija var sniegt atzinumu par darbnespējas lapas pagarināšanu līdz 52 nedēļām, skaitot no darbnespējas pirmās dienas, vai noteikt invaliditāti. Atzinuma saņemšanai nepieciešamie dokumenti (iesniegums, darbnespējas lapa B un veidlapa Nr. 088/u) jāiesniedz komisijā ne vēlāk kā piecas darbdienas pirms 26 nedēļu nepārtrauktas darbnespējas perioda beigām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.