Kā sadzīvot ar cietu vēdera izeju 17
Autors: Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Esmu 50 gadu veca un jau sen mokos ar aizcietējumiem. Lietoju vēdera izeju mīkstinošus līdzekļus, bet tik un tā tas nenotiek biežāk kā reizi divās trīs dienās. Vai šādu līdzekļu ilga lietošana nekaitē? Vai aizcietējumiem var būt kāds sakars ar resnās zarnas divertikulozi, ko man atklāja, veicot kolonoskopiju? ILZE VALMIERĀ
“Ir vēdera izeju mīkstināmie līdzekļi, piemēram, laktulozes preparāti, ko var lietot neierobežoti ilgi, protams, saskaņojot ar ārstu. Ja palīdz, tos būtībā var izmantot visu mūžu. Ja nepieciešams, šādus preparātus var izvēlēties arī barojošās māmiņas un grūtnieces, jo viņas grūtniecības laikā bieži cieš no aizcietējumiem,” stāstīja ķirurgs, proktologs, medicīnas doktors Aigars Martinsons.
“Diemžēl ir arī tādi vēderu mīkstināmie līdzekļi, kas ir gan tautā populāri, gan bezrecepšu, bet kas lietojami tikai īslaicīgi. Līdzīgi kā ugunsgrēka gadījumā – to dzēšam, un viss. Tos noteikti nevajadzētu lietot katru dienu. Jā, šie līdzekļi ir efektīvāki, bet zarna pie tiem ātri pierod, un tad aizcietējumi kļūst par vēl lielāku problēmu.”
Ja ir sūdzības par aizcietējumiem, ārsts iesaka nevis uzreiz pirkt kādus līdzekļus, bet doties pie sava ģimenes ārsta. Viņi labi pārzina vēdera mīkstināmos līdzekļus.
Ja ģimenes ārsta ieteikumi tomēr nepalīdz, vēlams pacientu nosūtīt pie gastroenterologa jeb vēdera ārsta. Ja ārstam radīsies aizdomas, ka pacients nevar normāli nokārtoties kādas proktoloģiskas kaites dēļ, būs jāapmeklē proktologs.
Savukārt zarnu divertikuli ir iztilpumi resnās zarnas sieniņā, kas dzīves laikā izveidojas zarnas gludās muskulatūras pavājināšanās dēļ. Visbiežāk cilvēks par tiem pat nenojauš, jo lielākoties tie nekādas problēmas nerada un tiek atklāti nejauši kolonoskopijas laikā, skaidro gastroenterologs, profesors Mārcis Leja. “Nav īstas pārliecības, ka iztilpumu veidošanās varētu būt saistīta ar aizcietējumiem. Ne katram cilvēkam ar aizcietējumiem ir divertikuli, tāpat kā tiem, kuriem tie ir, var nebūt aizcietējumu.”
Resnās zarnas iztilpumu ārstēšana nepieciešama vienīgi tad, ja radies divertikulīts – iekaisums, par ko pirmām kārtām liecina sāpes. Tad, visticamāk, būs nepieciešama ķirurga palīdzība.
Ievērībai
Kas palīdz uzlabot vēdera izeju
• Būtiski aizcietējumu iemesli ir vienveidīgs uzturs un fizisku aktivitāšu trūkums. Jāapzinās, ka aizcietējumi ir simptoms, nevis slimība.
• Pats svarīgākais ir ievērot dzīves režīmu, un noteikti nepieciešamas fiziskās aktivitātes, piemēram, vingrošana. Noderēs arī vēdera muskuļu trenēšana.
• Uzturā vairāk jāiekļauj produkti, kas satur daudz šķiedrvielu. Piemēram, ūdenī šķīstošo šķiedrvielu visvairāk ir zirņos, pupiņās, ābolos, auzu pārslās, miežos, citrusaugļos un burkānos. Ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas, kas palīdz barībai labāk pārvietoties gremošanas traktā, ir pilngraudu kviešu miltos, kviešu klijās, riekstos un dažādos dārzeņos. Šīs šķiedrvielas arī palielina izkārnījumu masu un ir ļoti būtiskas cilvēkiem, kurus moka aizcietējumi vai neregulāra vēdera izeja.
• Ieteicams arī regulāri lietot probiotikas, jo tās stimulē zarnu kustību.
• Ja papildus tiek lietoti dabisko šķiedrvielu preparāti, piemēram, ar klijām, var būt nepieciešama samērā liela to deva. Rezultātā nereti pirmās rodas blakusparādības (vēdera pūšanās vai diskomforts), nevis gaidītais efekts. Jāatceras lietot daudz šķidruma – divus līdz trīs litrus dienā.
ZINĀŠANAI
• Lietojot atsevišķus vēdera izeju stimulējošus preparātus, dažkārt var rasties pieradums, un tad tiem vairs nav efekta. Tos nevajadzētu izmantot ilgstoši.
• Efektīvs līdzeklis pret aizcietējumiem ir rektālās svecītes vēdera izejai, bet tās nav ieteicams lietot biežāk kā četras reizes mēnesī.