Par īpašumu sadali, kas iegādāti par sertifikātiem 1
Pārsvarā tiesas vadās pēc pamatprincipa, ka, lemjot par to, vai nekustamais īpašums atzīstams par laulāto kopīgu mantu vai par viena laulātā atsevišķu mantu, ņem vērā katra ieguldījumu nekustamā īpašuma iegādē par privatizācijas sertifikātiem. Ja izmantoti tikai vienam laulātajam piederošie vai viņam uzdāvinātie privatizācijas sertifikāti, īpašums atzīstams par viena laulātā atsevišķu mantu. Savukārt, ja iegādē ieguldīti arī otram laulātajam piederošie vai viņam uzdāvinātie sertifikāti, īpašums atzīstams par abu laulāto kopīgu mantu atbilstīgi viņu ieguldījumam.
! Gadījumos, ja laulātajam privatizācijas sertifikāti nav piešķirti par Latvijā nodzīvoto laiku likuma “Par privatizācijas sertifikātiem” noteiktajā kārtībā, bet laulātais tos ieguvis par citai personai – otram laulātajam – piederošiem naudas līdzekļiem, par šiem sertifikātiem privatizētais nekustamais īpašums nevar tikt atzīts par viena atsevišķu mantu.
Kādā lietā tiesa, piemēram, konstatēja, ka 1999. gada 16. decembrī Latvijas Hipotēku un zemes bankā par strīdus dzīvokli samaksāts 102,14 privatizācijas sertifikātu apmērā. Pēc ierakstiem sievas sertifikātu grāmatiņā redzams, ka dzīvokļa privatizācijai nepieciešamie sertifikāti nopirkti par 176,64 latiem un šajā datumā pārskaitīti uz Latvijas Hipotēku un zemes banku. Tātad par pamatotu tika atzīts vīra arguments, ka strīdus dzīvokļa privatizācijai nav izmantoti sievai piederoši privatizācijas sertifikāti, kas tika piešķirti par nodzīvoto laiku likumā “Par privatizācijas sertifikātiem” noteiktajā kārtībā un kas būtu uzskatāmi par laulātās atsevišķu mantu. Lietā netika arī iegūti pierādījumi, ka sieva privatizācijas sertifikātu iegādei 1999. gadā būtu izmantojusi tikai viņai piederošus naudas līdzekļus.
Abi laulātie pirms dzīvokļa iegādes saņēma darba samaksu, un šajā laikā viņiem bija kopīga saimniecība un dzīvesvieta. Tiesa secināja, ka dzīvoklis iegādāts par abu laulāto līdzekļiem un uzskatāms par viņu kopīgo mantu Civillikuma 89. panta izpratnē. Lietas izskatīšanas laikā netika iegūti pierādījumi par katra laulātā konkrēto ieguldījumu dzīvokļa iegādē, tāpēc atbilstīgi Civillikuma 89. panta otrajai daļai tika pieņemts, ka šī manta piederēja abiem līdzīgās daļās.
! Tātad, dalot laulāto kopīgo mantu, ņem vērā katra laulātā ieguldījumu šīs mantas iegādē un īpašumtiesību daļu atzīst atbilstīgi izdarītā ieguldījuma apjomam. Tas attiecas arī uz privatizācijas sertifikātu ieguldījuma apjomu nekustamā īpašuma privatizācijā – īpašuma tiesības atzīst, izvērtējot katra laulātā ieguldījumu atbilstīgas domājamās daļas apmērā.
Piemēram, ja dzīvoklis iegādāts par 60 sertifikātiem, no kuriem sievai piešķirti 30, bet atlikušie 30 iegādāti laulības laikā, un sieva nevar pierādīt, ka tie iegādāti tikai par viņas līdzekļiem, vīram īpašuma tiesības uz strīdus dzīvokli atzīstamas atbilstīgi viņa ieguldījumam, t.i., 1/4 domājamās daļas apmērā.