Foto – Shutterstock

Atkal jau varžacs! Kā sadakterēt? 0

Kas izraisa varžacis

Konsultantes Ilze Koha, Derma Clinic Riga dermatoloģe

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Iveta Skadmane-Šūmākere Veselības centra 4 Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas un
 Pēdu centra podoloģe

Tie, kuriem kaut reizi dzīvē bijusi varžacs, zina, cik ļoti tā traucē un staigājot rada ne tikai diskomfortu, bet arī sāpes. Atnākot mājās, tā vien gribas kārtīgi izmērcēt pēdas un saviem spēkiem tikt vaļā no nejaukā veidojuma. Šāda rīcība ir kā nūja ar diviem galiem – no vienas puses, pēc varžacs noņemšanas it kā kļūst vieglāk, no otras puses, tas neatrisina situāciju, jo varžacs pēc dažām dienām, visticamāk, būs uzradusies no jauna, turklāt pat kļuvusi lielāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Varžacis ir neinfekciozs ādas veidojums – sabiezējis ādas raga slānis, ko rada pastāvīga mehāniskā berze. Hiperkeratoze veidojas kā dziļāko ādas slāņu aizsardzība pret pastāvīgu berzi. Varžacis rodas lielākoties uz kāju pēdām vai pirkstiem, bet dažreiz arī uz roku pirkstiem. Var būt viena vai vairākas varžacis, nereti cita citai blakus.

Kas izraisa varžacis

■ Nepiemēroti apavi. Pārāk ciešu apavu dēļ saspiežas un rīvējas kāju pirksti vai to kauliņi. Citkārt vainojami apavi ar pārāk šauriem purngaliem vai augstiem papēžiem.

■ Pēdu deformācija – plakanā vai tā sauktā dobā pēda, kad ir izteikta pēdas velve.

■ Vālīšveida pirksti – deformācija veidojas, jo locītavā pirksti neiztaisnojas.

■ Putna naga formas pirksti – tie ir pastāvīgi saliekti vidējā vai kādā citā locītavā.

■ Āmurveida pirksti – pirmais pirksts griežas uz pēdas ārējo malu, līdz ar to otrajam un trešajam pirkstam ir mazāk vietas un veidojas āmurveida deformācija, jo pirksti paliek pusatliektā stāvoklī.

■ Kāju pirkstu, to kauliņu deformācija, piemēram, greizs īkšķis jeb medicīniski tā sauktais hallux valgus.

■ Nepareiza stāja un spiediena sadalījums uz pēdām.

Visbiežāk varžacs parādās starp kāju pirkstiem (raksturīgākā vieta – starp ceturto un piekto kāju pirkstu). Ja kauliņš ir deformējies, proti, saliecies, veidojums var būt uz paša skrimšļa kaula, ja starp to un apaviem notiek berze (tā mēdz būt piektajam pirkstiņam). Ja ir nepareizs pēdas velves noslogojums, varžacs var rasties uz pēdas, bet, ja cilvēks staigājot noslogo tieši pēdas malējo sānu, sabiezējums mēdz būt uz papēžiem.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.