Viens no lendlīzes simboliem –  leģendārais “Studebaker”.
Viens no lendlīzes simboliem – leģendārais “Studebaker”.
Arhīva foto

Kā Rūzvelts parakstīja slaveno “Lendlīzes likumu” 3

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Smird kā sesks: 8 produkti, kuru lietošana uzturā var izraisīt nelāgu ķermeņa aromātu 30
ASV diplomāti ko tādu vēl nebija savām acīm redzējuši: Krievijas delegācija apkauno sevi, uzsākot savstarpēju strīdu par krēslu
TV24
Ilze Auzere: “Trimdas latvieši, kuri balsoja par Trampu, lūdzu, nebrauciet ciemos! Jūs esat mūs nodevuši”
Lasīt citas ziņas

Pirms 80 gadiem ASV prezidents Franklins Delano Rūzvelts parakstīja Kongresa apstiprināto “Likumu par ASV aizsardzības nodrošināšanu”, kas paredzēja militārās tehnikas un munīcijas, tāpat dažādu transporta līdzekļu, izejvielu, medicīnas preču un pārtikas piegādes vai “iznomāšanu” valstīm, kuru aizsargāšanās pret ienaidnieku bija uzskatāma par ASV drošības interesēm atbilstošu.

Tas bija slavenais “Lendlīzes likums”, kas daudzējādā ziņā nodrošināja sabiedroto valstu uzvaru Otrajā pasaules karā, sakaujot Vāciju, Itāliju, Japānu un tās satelītus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmā lendlīzes palīdzību saņēma Anglija, kas 1940. gada vasarā Dinkerkā un Francijas karalaukos bija atstājusi lielu daļu savas militārās tehnikas. Tad pro­grammu attiecināja arī uz Ķīnu, kas karoja pret Japānu.

1941. gada oktobrī amerikāņu palīdzību sāka saņemt PSRS, bet kara beigās lendlīzes klienti jau bija visas antihitleriskās koalīcijas valstis.

Tehniskā, medicīniskā un pārtikas palīdzība sabiedrotajiem veidoja 17% visu ASV Otrā pasaules kara izdevumu, tas ir 575 miljardus dolāru mūsdienu izteiksmē. Lielāko daļu palīdzības bruņojuma, stratēģisko izejvielu un citā veidā saņēma Lielbritānija ar tās kolonijām, taču otrajā vietā ierindojās PSRS.

Padomju Savienībā pēckara gados un mūsdienu Krievijā ir “zaimošana” to pieminēt, tomēr vismaz daļa krievu vēsturnieku uzskata, ka lendlīzes ieguldījums uzvarā pār Vāciju bijis ārkārtīgi liels, varbūt pat izšķirošs – ap 7000 tanku, 152 tūkstoši leģendāru kravas auto “Studebaker”, ap 2000 lokomotīvju, 11 tūkstoši vagonu, 18,2 tūkstoši lidmašīnu, degviela, munīcija, arī pārtika, bez kuras piegādēm PSRS nepārspīlējot draudēja bads.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.