Kā rīkoties, ja nokavēts termiņš zemes privatizācijai par sertifikātiem? 21
Pirms 12 gadiem kārtoju zemes privatizāciju par sertifikātiem. Iesniedzu sertifikātus, un VAS “Latvijas Hipotēku un zemes banka” izdeva izziņu, ka zeme ir izpirkta.
Bankā neviens neteica, ka vēl jāslēdz kaut kāds līgums, tikai norādīja, ka izsniegtā izziņa jāiesniedz zemes nodaļai, bet steigai neesot pamata. Tālāk jāsauc mērnieks, kam jāveic zemes uzmērīšana (provizoriskā uzmērīšana jau bija notikusi, bet bija nepieciešama precizētā zemesgrāmatai). Mērniekam toruden nebija laika, sacīja, ka liela noslodze un lai līdz pavasarim pagaidu, jo zemi neviens nevar atņemt. Tad smagi saslimu. Pēc laika pašvaldība atsūtīja paziņojumu, ka tiesības uz zemi atsavina, jo ar banku neesot noslēgts līgums. Tagad esmu spiests izpirkto zemi nomāt no pašvaldības. Kur man jāvēršas, lai sakārtotu šo lietu? Nevar taču būt tāda netaisnība, ka par īpašumu samaksāju, bet tas nepieder man. Jautā Viktors Tukuma novadā.
Valsts zemes dienestā (VZD) skaidro, ka zemes reformas laikā pastāvīgā lietošanā piešķirto zemi privātpersonas īpašumā varēja iegūt divos veidos – izpērkot to par privatizācijas sertifikātiem vai naudu vai atjaunojot uz to īpašuma tiesības. Īpašuma tiesības uz zemi atjaunojamas, ja zeme līdz 1940. gada 21. jūlijam piederēja tagadējam zemes lietotājam (bijušais zemes īpašnieks) vai tagadējais zemes lietotājs ir bijušā zemes īpašnieka radinieks (arī mantinieks), kurš zemi pieprasījis, iesniedzot attiecīgus dokumentus pašvaldībā vai Centrālajā zemes komisijā zemes reformu regulējošajos normatīvajos aktos noteiktajos termiņos.
Lai nodrošinātu zemes reformas pabeigšanas procesu norisi, Saeima 2005. gada 16. jūnijā pieņēma un 2005. gada 1. septembrī spēkā stājās Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likums, kas regulē arī pastāvīgā lietošanā piešķirtās zemes izpirkšanas kārtību.
Visām darbībām noteikti termiņi
Saskaņā ar šajā likumā noteikto lauku apvidus zemes lietotājam līdz 2006. gada 31. augustam bija jāiesniedz VZD zemes izpirkšanas pieprasījums. Ja tas līdz minētajam datumam nebija izdarīts, zemes lietotājs zaudēja zemes pastāvīgās lietošanas tiesības. Noslēdzot zemes nomas līgumu ar pašvaldību, zemes izpirkšanas pieprasījumu VZD varēja iesniegt līdz 2007. gada 30.novembrim.
Īpašuma tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā jāveic zemes kadastrālā uzmērīšana, jāsagatavo un jāpieņem lēmums par zemes piešķiršanu īpašumā par samaksu, jāveic samaksa par zemi atbilstoši lēmumā noteiktajam, kā arī jāslēdz līgums ar attiecīgo bankas iestādi.
Minētais likums noteica arī termiņus zemes izpircēju tālākajām darbībām, nosakot, ka zemes kadastrālā uzmērīšana veicama līdz 2008. gada 1. septembrim. Ja līdz minētajam termiņam bija veikta priekšapmaksa sertifikātos, zemes kadastrālā uzmērīšana bija jāveic līdz 2010. gada 31. augustam.
Ja minētajos termiņos bija veikta priekšapmaksa un zemes kadastrālā uzmērīšana, tad līdz 2011. gada 31. augustam VZD bija jāpieprasa sagatavot lēmumu par zemes piešķiršanu īpašumā par samaksu un līdz 2011. gada 30. decembrim jānoslēdz līgums ar attiecīgo bankas iestādi par zemes izpirkšanu (arī tādā gadījumā, ja līdz zemes kadastrālajai uzmērīšanai bija veikta priekšapmaksa).
Ja termiņi nokavēti
Tāpat likuma normas nosaka rīcību gadījumos, ja zemes lietotājs kādus no šiem uzdevumiem nav veicis attiecīgajos termiņos, paredzot zemes pastāvīgās lietošanas tiesību izbeigšanos. Par zemes izpirkšanu pārskaitītie privatizācijas sertifikāti tiek dzēsti, ja līdz 2011. gada 30. decembrim nav noslēgts līgums ar attiecīgo bankas iestādi par zemes izpirkšanu.
No minētā izriet:
ja nav veiktas visas likumā paredzētās darbības noteiktajos termiņos, zaudētas ir ne tikai zemes pastāvīgās lietošanas tiesības, bet arī samaksātie privatizācijas sertifikāti.
Vienlaikus jāņem vērā, ka personai, kurai zemes pastāvīgās lietošanas tiesības izbeidzas Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā noteikto uzdevumu neveikšanas gadījumā, ir tiesības iegūt zemes nomas pirmtiesības uz tās lietošanā bijušo zemi, noslēdzot zemes nomas līgumu ar pašvaldību gada laikā pēc zemes lietošanas tiesību izbeigšanās.
Attiecīgi, iegūstot zemes nomas pirmtiesības uz pastāvīgā lietošanā piešķirto zemi, zemes nomniekam ir tiesības pašvaldībā ierosināt tās atsavināšanu saskaņā ar Publiskās personas mantas atsavināšanas likumā noteikto. Tas nozīmē, ka zemes nomas pirmtiesīgajai personai ir tiesības izpirkt zemi no pašvaldības par tirgus vērtētāja noteiktu cenu, par maksāšanas līdzekli izmantojot naudu.
Tas nozīmē, ka aprakstītajā situācijā būtībā ir divi risinājumi – zemi nomāt vai izpirkt no pašvaldības.
Der zināt!
Ja zemes lietotājs nav bijušais zemes īpašnieks vai viņa radinieks, vai citāda veida mantinieks vai arī nav zemi īpašumā pieprasījis noteiktajos termiņos, pastāvīgā lietošanā piešķirtā zeme izpērkama par sertifikātiem vai naudu atbilstoši tās kadastrālajai vērtībai.