Foto: SHUTTERSTOCK

Kā mājoklī var noderēt sprieguma mērītājs jeb multimetrs? Veidi, priekšrocības un lietošana 0

Ikdienā lietojam ļoti daudz elektroierīču. Tās, protams, mēdz sabojāties. Lai noskaidrotu, kas tieši noticis, kārtīga saimnieka darbarīku kastē jābūt ne tikai skrūvgriežiem, plakanknaiblēm un āmuram, bet arī ierīcēm, ar ko pārbaudīt strāvas avotu, izmērīt, vai elektriskajā ķēdē komponenti atbilst vēlamajām prasībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Protams, līdzās skrūvgriežiem darbarīku kastē mēdz būt indikatora skrūvgriezis, kas spēj norādīt, vai vadītājam pieslēgta fāze vai tomēr nav. Taču šāds indikators vairāk arī neko neinformēs. Ar to, protams, var pievilkt nelielas skrūvītes.

Vismaz trīs vienā

Daudz vairāk informācijas var iegūt, lietojot multimetru. Atkarībā no modeļa un ierīces iespējām tas nopērkams, sākot no septiņiem astoņiem eiro. Protams, ar ierīci jāiemācās darboties, turklāt biežāk lietojamos mērījumu veidus apgūt nav sarežģīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamata mērvienības, kas raksturo jebkuru elektrisko ķēdi, ir strāvas stiprums, ko mēra ampēros, spriegums (mēra voltos) un pretestība (mēra omos). Attiecīgi strāvas stiprumu mēra ar ampērmetru, spriegumu ar voltmetru, pretestību mēra ommetrs. Taču nav ērti, ja nepieciešamas trīs mērierīces.

Tieši šā iemesla dēļ tās apvienotas vienā korpusā (multimetrā), un atliek tikai ar slēdzi pārslēgties no vienas uz citu. Bieži vien ierīce papildināta ar vairākām citām specifiskām funkcijām.

Tādējādi jebkurš multimetrs spēj mērīt spriegumu, strāvas stiprumu un pretestību. Ir ierīces, kuras spēj noteikt, vai elektriskajā ķēdē ir pārrāvums. Par šīs funkcijas neesamību gan nevajag saskumt. Principā par to, ķēde darbojas vai ne, var spriest arī pēc pretestības mērījuma.

Tāpat noderīga būs iespēja pārbaudīt, vai pienācīgi darbojas pusvadītāju elementi – diodes un tranzistori. Profesionāliem mērķiem domātās ierīces spēj izmērīt arī kondensatoru kapacitāti, strāvas frekvenci un vadītāja temperatūru.

Analogo vai digitālo?

Foto: SHUTTERSTOCK

Savulaik plaši izmantoja analogos modeļus, kuros rādījumu attēloja bultiņa skalā. Ierīces atsevišķās tirdzniecības vietās iespējams sameklēt arī tagad. Taču ierīču mērījuma kļūda ir visai liela, turklāt arī lietotājam jāprot nolasīt rezultātus no skalas ar bultiņu. Turklāt skalas, virs kurām bultiņa kustas, ir vairākas.

Tāpēc iesācējam tas var sagādāt problēmas. Tāpat ierīce vienmēr jānovieto uz stabila horizontāla pamata, pretējā gadījumā mērījums var būt nolasīts neprecīzi.

Patlaban analogo mērierīču vietā visbiežāk tiek lietotas digitālās. Pat lētākajiem to modeļiem mērījuma kļūda nav lielāka par vienu procentu, kas mājsaimniecībā ir pietiekami. Protams, profesionālo ierīču kļūda ir vien 0,1 procents.

Reklāma
Reklāma

Tas tāpēc, ka ierīces mērīšanas daļā nav mehānisku detaļu. Datus apstrādā elektroniskā blokā un attēlo digitālā displejā. Turklāt nav vairāku skalu  – tiek attēlots rezultāts un mērvienība. Arī ierīces novietojumam telpā nav nozīmes.

Mājsaimniecības vajadzībām parasti iegādājas nelielas ierīces, ko ērti noturēt plauk­stā. Tās parasti darbina baterija. Ir arī mērīšanai domāto vadu komplekts. Taču arī pieredzējušiem meistariem domātās ierīces bieži vien ir ļoti kompaktas.

Neliels, taču ērts

Foto: SHUTTERSTOCK

Viens no populārākajiem sadzīvē lietojamajiem multimetriem ir M830B. Tā augšējā daļā ir digitāls displejs, kas attēlo mērījumu rezultātus, bet labajā apakšējā stūrī ligzdas taustu pieslēgšanai. Savukārt centrā ir slēdzis mērījumu režīmu un diapazonu pārslēgšanai.

Tāpat ierīcei ir ligzda pusvadītāju elementu pārbaudīšanai. Ierīces otrā pusē ar divām skrūvēm piestiprināts aizmugurējais panelis. Lai nomainītu bateriju, šīs skrūves būs jāatskrūvē. Par nepieciešamību mainīt bateriju ierīce signalizēs ar atbilstīgu rādījumu displejā. Kā strāvas elements jālieto 9 voltu baterija.

Apakšējā ligzdā ar atzīmi COM jāievieto melnā tausta vads. Abas pārējās ligzdas paredzētas sarkanajam vadam, kas līdzstrāvas gadījumā būs + spaile.

Ligzda, kas apzīmēta ar VΩmA, tiek lietota visbiežāk un ir aizsargāta ar drošinātāju, ar to tiek mērīts spriegums, pretestība un strāvas stiprums līdz 200 mA. Trešā ligzda arī paredzēta sarkanā tausta vadam gadījumiem, kad strāvas stiprums ir lielāks par 200 mA. Ar ierīci var mērīt līdz 10 A stipru strāvu. Ligzda nav paredzēta sprieguma mērīšanai, tāpēc rūpīgi jāseko, kādā pozīcijā ir slēdzis un tausti. Pretējā gadījumā var izraisīt īsslēgumu!

Ērtībai mērījumu režīmi ir sadalīti grupās. Īpaša pozīcija paredzēta mērierīces atvienošanai no baterijas. Pa kreisi no tās ir strāvas sprieguma mērīšanai paredzētā grupa gadījumos, kad jāmēra līdzstrāva. Zemākā vērtību grupa ir no 200 mV, lielākā – 1000 V. Pa labi no izslēgšanas slēdža ir sprieguma mērīšanas grupa gadījumiem, kad spriegums jāmēra maiņstrāvas tīklā.

Ir divi diapazoni – līdz 200 V un līdz 750 V. Ja displejā tiek atspoguļots cipars 1 kreisajā pusē, tas nozīmē, ka izveidojusies pārslodze un diapazonu slēdzis jāiestata uz lielāku vērtību. Ja spriegums iepriekš nav zināms, labāk uzreiz izvēlēties lielāko diapazonu.

Griežot slēdzi tālāk pa labi, ir līdzstrāvas strāvas stipruma mērīšanai paredzētā grupa. Mazākā mērījumu grupa ar strāvas stipruma vērtību līdz 200 mikroapmēriem (μA), lielākā līdz 200 miliampēriem. Nākamā pozīcija – strāvas stiprumam līdz 10 A. Tieši šajā gadījumā sarkanais tausts jāievieto trešajā ligzdā.

Ja strāvas stiprums iepriekš nav zināms, labāk uzreiz izvēlēties 10 A diapazonu. Pēc tam var pārslēgt uz mazākiem diapazoniem, panākot vēlamo precizitāti. Strāvas stipruma mērīšana šajā ierīcē maiņstrāvas tīklā nav paredzēta!

Nākamā pozīcija paredzēta diožu pārbaudei.

Vēl nākamā pozīciju grupa – pretestības mērīšanai. Arī šeit ir vairāki diapazoni: minimālais 200 Ω, maksimālais 2000 kΩ. Ja mērāmā pretestība ir uzstādīta shēmā, pirms mērījuma jāpārliecinās, ka shēma atslēgta no strāvas un kondensatori pilnībā izlādēti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.