Foto: shutterstock.com

Kā radīt patīkamu mikroklimatu mājās 0

Mūsu garastāvoklis, pašsajūta un pat veselība bieži atkarīga no faktoriem, sākumā, liekas, nesvarīgiem, piemēram, no nelielas temperatūras izmaiņām vai mitruma, nepietiekama apgaismojuma, kaitinošām skaņām. Ļoti nepatīkami, ja līdzīgos apstākļos nākas uzturēties ilgstoši, bet pastāvīga dzīvošana draud ar nopietnām veselības sabojāšanās sekām. Runa ir par vietu, kurā mēs pavadām lielāko daļu laika, t.i., par mūsu dzīvokļiem un par mūsu sajūtu, kas atkarīga no mikroklimata tajos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Lasi tālāk, lai uzzinātu, kādēļ nepieciešams nodrošināt pareizu mikroklimatu savās mājās.

1. Temperatūra

Pati optimālākā temperatūra cilvēkam – ap 20 grādiem pēc Celsija un mūsdienu sadzīves ierīces, tādas kā kondicionieris vai gaisa sildītājs, palīdz uzturēt siltuma režīmu, lai gan tas kaitējot mūsu organismam. Zināms, ka kondicionieris – kaitīgu mikroorganismu mājoklis, tas kā sildītājs sausina gaisu, t.i., sabojā gaisa režīmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko tad darīt? Ja jūsu dzīvoklī ir karsts, siltajā gadalaikā var samazināt temperatūru, aizvelkot logiem priekšā aizkarus, kuri laiž cauri pietiekami daudz gaisa un gaismas, pielikt žalūzijas vai uzlikt uz palodzēm podus ar augstiem augiem. Aizstiklojiet balkonu un iestādiet vīteņaugus, kas radīs ēnu, piemēram, apiņus vai savvaļas vīnogas, vislabāk, lai tie būtu no balkona ārpuses.

Ja jūsu dzīvoklī ir auksts, pacentieties izdarīt visu, lai maksimāli novērstu siltuma zudumu: ielieciet labus logus vai nosiltiniet esošos, pielieciet biezus aizkarus, sienas un grīdas var aizklāt ar paklājiem, bet ņemiet vērā, ka tie uzkrāj putekļus. Remonta laikā labāk izmantot speciālus siltumizolējošus materiālus.

Kas attiecas uz sadzīves tehniku, neaizmirstiet sekot ekspluatācijas instrukcijām un laicīgi attīriet tos no putekļiem un netīrumiem.

2. Gaisa mitrums

Gaisa režīms ir tieši saistīts ar siltumu – jo karstāk istabā, jo grūtāk tajā elpot. Tādēļ komforta radīšanai savās mājās ņemiet vērā iepriekšējās rekomendācijas par telpas atvēsināšanu.

Neatkarīgi no temperatūras aiz loga regulāri vēdiniet telpu, lai nodrošinātu svaiga gaisa piekļuvi.

Vienādi kaitīgi ir gan pārāk mitrs, gan pārāk sauss gaiss. Pārāk liels mitrums pasliktina sanitāros apstākļus: uz sienām veidojas pelējums un sēnīte, bojājas ne tikai veselība, bet arī mēbeles, drēbes, produkti. mitrums parādās dažādu iemeslu dēļ, bet visbiežāk tad, kad mājai nepieciešams kapitāls remonts. Obligāti pārbaudiet un savediet kārtībā ventilācijas sistēmu, kā arī nemazgājiet un nežāvējiet drēbes istabā.

Daudz vienkāršāk ir tikt galā ar situāciju, kad gaiss mājās ir sauss. Kad pieslēdz centrālās apkures radiatorus, mēs uzreiz izjūtam sekas uz sevis – āda paliek sausa un sāk lobīties. Tādēļ kā veselībai, tā arī skaistumam tādā situācijā ir nepieciešams mitrināt gaisu. Vislabāk iegādāties speciālus gaisa mitrinātājus, kuri vēl arī palīdzēs tā attīrīšanai. Tomēr pats vienkāršākais mitrinātājs – trauks ar ūdeni, kas uzlikts uz radiatora. Nenozīmīgi paaugstināt mitrumu palīdzēs akvārijs, turklāt tas ir arī vienkārši skaists.

Reklāma
Reklāma

3. Trokšņu līmenis

Troksnis – viens no komforta ienaidniekiem. Bet ja jūs savā dzīvoklī paši varat to samazināt, piemēram, nomainot vecās, trokšņainās sadzīves iekārtas pret jaunām un klusām, tad troksnim, kas traucē jūs no ārpuses, ietekmēt jūs būs sarežģītāk.

Skaņas, kas nāk no ielas – mašīnu motora rūkoņu, slotas čabināšanu vai arī sētnieka skrapstināšanos, putnu čalas –, var pieklusināt, ieliekot jaunus logus, bet no iekšējā mājas trokšņa nāksies glābties ar bieziem skaņas izolējošiem materiāliem vai prettrokšņa plātnēm. Ja jūsu kaimiņi neliek jums mieru, bet sarunāt vai kaut kā iespaidot viņus neizdodas, tātad palīdzēs uzlabot situāciju tikai sienu un ārdurvju skaņas izolācija.

4. Apgaismojums

Uzlabot komfortu mākslīgo apgaismojumu telpā ir visvienkāršāk. Tam nepieciešams uzstādīt gaismekļus ar pietiekamas jaudas lampām, ideālāk – ar iespēju regulēt apgaismojuma līmeni. Neaizmirstiet, ka gaismas avotiem jābūt darba un atpūtas zonās.

Lūk, ar dabisko apgaismojumu jau ir citādāk. Diemžēl mūsu klimats nedāvina mums daudz saulainu dienu, aiz loga bieži mēdz būt apmācies, jo īpaši aukstajā gadalaikā. Mēs ne tikai fiziski ciešam, pazeminās arī mūsu dzīves aktivitāte, pasliktinās garastāvoklis.

Saules gaisma ir svarīga mūsu veselībai, tādēļ saulainās dienās centieties vairāk laika pavadīt svaigā gaisā. Un ja no rīta jums ir grūti piecelties, nopērciet modinātāju, kurš ne tikai jūs pamodinās ar putnu dziedāšanu, bet arī stimulēs saullēktu, pakāpeniski apgaismojot jūsu guļamistabu.

Novēlam, lai jūsu mājās vienmēr būtu komforts un mājīgums!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.