Foto – © Comugnero Silvana – Fotolia.com

Kā radies katras zodiaka zīmes simbols? Uzzini sava horoskopa seno nozīmi! 0

Kā radies zodiaka aplis?

Senatnē par zvaigznājiem sauca raksturīgi izteiktas spožu zvaigžņu kopas un tām sāka dot no mitoloģijas, dzīvnieku pasaules vai sadzīves patapinātus vārdus. Jau bronzas laikmetā, kad mūsu tālie senči vēl tikai sāka iepazīt apkārtējo pasauli un vērot Saules un Mēness kustību, lai vieglāk būtu atcerēties spīdekļu ceļu, viņi ielāgoja atsevišķas zvaigznes. Tāpēc par visvecākajiem tiek uzskatīti Zodiaka joslas zvaigznāji, jo tieši gar to iet Saules gada garumā mestais aplis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Planētu, spīdekļu un zvaigžņu izpēte lielā mērā ietekmēja antīkās pasaules reliģiju, filozofiju un zinātni. Neba velti persiešu magus godāja par zvaigžņu tulkiem. Augstu atzinību bija izpelnījušies arī ēģiptieši – par prasmi izskaitļot debesu ķermeņu kustību un noteikt to ietekmi uz veselu tautu un atsevišķu cilvēku likteņiem. Daudzviet pasaulē ir atrastas primitīvu astronomisko observatoriju drupas. Lai gan senie astronomi nepazina teleskopu, viņi prata veikt apbrīnojami precīzus aprēķinus ar pavisam vienkāršiem no vara vai pat granīta blokiem darinātiem instrumentiem. Indijā šādus instrumentus pielieto vēl tagad un ar tiem iegūst augstas precizitātes rezultātus. Džaipurā (Indija) vēl joprojām darbojas observatorija, kuras galvenais aprīkojums ir milzīgs saules pulkstenis. Slavena ir arī observatorija Pekinā (Ķīna), kur atrodas lieli bronzas instrumenti un no dobiem cilindriem, bet bez lēcām veidots teleskops.

Haldeji, feniķieši, ēģiptieši, indieši, ķīnieši – visām šīm tautām ir vairāk vai mazāk kopīgi Zodiaki, tāpēc katrai no tām ir pamats uzskatīt sevi par astroloģijas un astronomijas šūpuli. Sava sapratne par Zodiaku ir arī Centrālās un Ziemeļamerikas indiāņiem. Taču viņu Zodiaks gan figūru, gan to skaita, gan daudzās citās detaļās atšķiras no austrumu puslodes Zodiakiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gandrīz katra reliģija nes sevī astroloģijas ietekmes pēdas. Tā, piemēram, ebreju Vecajā Derībā var atrast ne mazumu astroloģisko un astronomisko alegoriju, bet, runājot par grieķu un romiešu mitoloģiju, jāatzīst, ka tā gandrīz vai visa ir sasaistīta ar zvaigžņu grupām.

Eksistē arī uzskats, ka ebreju alfabēta 22 pamatburti esot ņemti no zvaigžņu grupām un tāpēc zvaigžņu veidotos rakstus varot arī lasīt kā vārdus: nekustīgās zvaigznes esot līdzskaņi, bet planētas un spīdekļi – patskaņi. Šo burtu visdažādākie savienojumi veidojot vārdus, kurus, pareizi izlasot, varot paredzēt nākotnes notikumus. Interesanti, ka savulaik Eiropā dzīvojošie mūki ne reizi vien bija centušies ieviest kristietību arī debesīs, proti, „padzīt” no tām pagānisko leģendu varoņus un aizstāt tos ar Svēto Rakstu personāžiem. Viņu versijā, piemēram, Zodiaka zvaigznāji tika attēloti kā 12 apustuļi. Vārdiem sekoja arī darbs – 1627. gadā kāds Jūliuss Šillers no Augsburgas laida klajā zvaigžņu atlasu, kas tā arī saucās – „Kristīgās zvaigžņotās debesis…”.

Vārds “zodiaks” tulkojumā no grieķu valodas nozīmē “dzīvnieku aplis”. Plaši izplatīts uzskats, ka Zodiaka zvaigznāju nosaukumus sirmā senatnē izdomājuši gani, kuri naktīs, pieskatot ganāmpulkus, raudzījušies debesīs un centušies rast līdzības starp tālajām zvaigžņu grupām un zemes dzīvniekiem un putniem. Taču šī teorija tiek arī apstrīdēta, ja nu vienīgi ar vārdu “gani” būtu jāsaprot senie zvaigžņu pētnieki, senie priesteri…

Lai kā, katram Zodiaka zvaigznājam ir savs vārds un līdz ar to arī šī vārda izcelsmes skaidrojumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.