Foto: Shutterstock

Kā puķu traukos pārziemināt vasaras puķes? 5

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Daudzas vasaras puķes, kuras tiek audzētas puķu traukos, savās dzimtenēs spēj dzīvot ilgi kā krūmi vai ziemcietes. Daļu var mēģināt pārziemināt arī pie mums.

Ko ziemināt?

• Labi var pārziemināt populārās verbēnas (Verbena bonariensis), gauras, fuksijas, dažādu šķirņu lavandas, kurām ir slikta ziemcietība, rozmarīnu u.c.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Pārziemināt var arī dažāda auguma ledenītes (sakņu kamoliņu), kā arī begoniju gumus. Begonijām gumu daļu atdala no zaļās masas, apžāvē, ietin avīzēs, saliek kastē un glabā ne pārāk siltā telpā. Var arī ielikt puķu podā, sausā augsnē.

• Nākamajai sezonai var saglabāt pelargonijas. Taču tās telpās jāpagūst ienest pirms salnām. Izdzīvos arī viegli apsalušās, jo jaunie, zaļie dzinumi un lapas tik un tā jānogriež.

Puķēm nogriež apmēram pusi auguma, atstājot nobriedušāko, brūnīgo stumbriņu daļu ar lapu zaļumiem galos. Stādus izrauj no kopējās kompozīcijas sakņu mudžekļa un saliek podā pa vairākiem kopā, uzberot virspusē mazliet dārza augsnes. Podus novieto pēc iespējas vēsākā, gaišā vietā.

Laista minimāli. Labāk, lai pods sauss, nekā slapjš. Martā sāk laistīt vairāk. Kad augi sāks izrādīt dzīvības pazīmes, tos var apgriezt vēl, lai aug kompaktāki. Tad ņem spraudeņus apsakņošanai. Kuplas un kompaktas pelargonijas būs dažus pirmos dzīves gadus, bet vecos stādus, kam dzinumi gari un koksnaini, pavasarī pēc spraudeņu noņemšanas izmet. Labāk sakņojas spraudeņi no jauniem augiem.

Kur glabāt?

Pārziemināšanai piemērota vēsa, tumša vieta, piemēram, pagrabs. Der arī garāža, bēniņi. Nelieli mīnus grādi dažas dienas augiem ziemas miegā nekaitēs.

Kā sagatavot?

• Puķes pirms ziemas ienes glabātavā ar visiem lielajiem traukiem. Šādi rīkojas ar puķu traukiem, uz kuriem ir norāde, ka tie pacieš salu. Jāņem vērā, ka māla podi ir trausli un smagi, turklāt pirms sala tie jāizžāvē, tāpēc puķes jāizņem laikus. Arī daudzi plastmasas trauki vēsumā kļūst trausli.

Reklāma
Reklāma

• Ja paredzēts puķes pārziemināt, pavasarī lielajos puķu traukos vērts ieklāt ģeotekstilu vai polietilēna plēvi, kurā izdur caurumiņus, lai var notecēt liekais ūdens. Labi der maisi, kuros bijis kūdras substrāts.

Rudenī savlaikus pārtrauc mēslošanu, lai augi pagūtu nobriest, un tos atstāj ārā pēc iespējas ilgāk.

Kad prognozē sala tuvošanos, aiz ieklātā materiāla malām augus ir viegli izcelt un ienest glabātavā. Sakņu kamolus var salikt gan kastē, gan lielajos atkritumu maisos, kuriem atstāj atvērtu augšpusi.

• Ik pa laikam pārbauda augu sakņu bumbuli – tam jābūt tikai mazliet mitram.

• Pavasarī augus nes uz siltumnīcu. Sākotnēji kādu laiciņu velēnu var paturēt nesadalītu, tikai laistīt. Kad augi atdzīvojas un prasās uz augšanu, tos atdala vienu no otra un pārstāda atsevišķos traukos. Jārēķinās, ka eksperiments ar pārziemināšanu var neizdoties visām puķēm vai izdoties tādām, par kurām pat cerību nebija.

Foto: Inita Šteinberga

Lielākajos puķu traukos, lai ietaupītu substrāta daudzumu, pirms augu stādīšanas var ieklāt oderīti. Poda apakšā liek akmeņus, olīšus, putuplastu, celmus u.c. Virs pildījuma ieklāj tekstilu vai plēvi un tad ber substrātu.

Foto: Inita Šteinberga

Ja laiks pieturas pārliecinoši silts, izturīgākās vasaras puķes var atstāt podos, kamēr tās vēl glītas. Sevišķi ilgi skaistas izskatās graudzāles.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.