Kā pirms 90 gadiem Bruņinieku ielā 29/31 tapa Sociāldemokrātu pils 5
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 90 gadiem Rīgā, Tērbatas un Bruņinieku ielas stūrī, svinīgi atklāja “Tautas namu”, kura pamatakmeni 1929. gada jūnijā, dažus mēnešus pirms nāves, bija licis Jānis Rainis.
Funkcionālisma stilā ieturēto namu cēla pēc vācbaltu arhitektu Alfrēda Karra un Kurta Bētges projekta. Tas izmaksāja 700 tūkstošus latu.
Ekonomiskā krīzes apstākļos svarīga un presē uzsvērta detaļa bija, ka nama pirmajā stāvā izvietots “ēdienu veikals”, tas ir, ēdnīca, turklāt apgādāta ar tam laikam modernām iekārtām.
Mūsdienās svarīgāk, ka ēkas interjeru rotā vairākas pēc Sigismunda Vidberga metiem darinātas vitrāžas. Atklāšanas brīdī nama otrajā stāvā atradās Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) centrālais un Rīgas pilsētas biroji, laikraksta “Sociāldemokrāts” redakcija, ar LSDSP saistīto arodbiedrību centrālais birojs, juridiskais birojs un sapulču zāle.
Trešo stāvu aizņēma Rīgas 1. pilsētas bibliotēka. Ceturto – LSDSP rajonu organizācijas, Strādnieku teātris, mēnešraksta “Domas” redakcija. Piektais stāvs bija domāts LSDSP jaunatnes organizācijām, tostarp sporta un pašaizsardzības struktūrai “Strādnieku sports un sargs” jeb SSS.
Pēc 1934. gada 15. maija apvērsuma un partiju aizliegšanas daļu ēkas savām vajadzībām pārņēma Aizsargu organizācija.
Savukārt padomju okupācijas gados tas bija pazīstams kā Latvijas Republikāniskās arodbiedrību padomes nams. Šobrīd tur darbojas Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība un Latvijas Pensionāru federācija.