Skats uz pieminekli 1972. gadā.
Skats uz pieminekli 1972. gadā.
Arhīva foto

Kā pirms 50 gadiem atklāja vēl šodien par lielāko atzīto granīta monumentu Latvijā 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Pirka viesnīcas Horvātijā… Ukrainā gaismā nācis armijas pārtikas iepirkuma skandāls, kur shēmas realizētāji piesavinājušies 18 miljonus ASV dolāru 24
Mājas
10 ēdieni, kurus nekad nedrīkst dot kaķiem — jūs būsiet pārsteigti
Veselam
Brīdina par paracetamolu: pasaulē visizplatītākajam pretsāpju līdzeklim atklāta savāda blakusparādība
Lasīt citas ziņas

Pirms 50 gadiem Vecrīgā atklāja tēlnieka Valda Alberga, arhitektu Dzintara Dribas un Gunāra Lūša-Grīnberga veidoto pieminekli latviešu strēlniekiem jeb, saskaņā ar tā laika koncepciju, sarkanajiem latviešu strēlniekiem.

Kopā ar muzeja ēku, kas šobrīd pārtop Okupācijas muzeja “Nākotnes namā”, piemineklis veidoja “Sarkano latviešu strēlnieku memoriālu”. Atklāšana bija pieskaņota vienai no “svētākajām” padomju dienām – lielinieku vadoņa un PSRS izveidotāja Vladimira Iļjiča Ļeņina dzimšanas dienai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atklāšanas runu teica Latvijas PSR vadītājs, Latvijas kompartijas Centrālkomitejas 1. sekretārs Augusts Voss, un padomju prese rakstīja, ka tas ir “piemineklis, kas simbolizē nelokāmu revolucionāro garu un uzticību ļeņinismam”.

Autori par veikumu saņēma 1972. gada PSRS valsts prēmiju. Tapšanas brīdī piemineklis strēlniekiem skaitījās lielākais granīta monuments Latvijā un, šķiet, tāds ir joprojām. Piemineklis būtu bijis vēl monumentālāks, ja ne 1970. gada 11. februāra ugunsgrēks tēlu tapšanas paviljonā.

Ziemas apstākļos dzēšot sakarsušo granītu ar aukstu ūdeni, akmens saplaisāja un projektu nācās koriģēt. 2000. gadā pēc G. Lūša-Grīnberga iniciatīvas tika mainīts uzraksts pieminekļa pakājē.

No tā izņēma vārdu “sarkanajiem”.

Jaunais teksts vēsta: “Latviešu strēlnieki 1915–1920”. Tiesa, ir viedoklis, ka šāda rīcība nav bijusi pareiza, jo vienlaikus pie strēlnieku cepurēm palikušas padomju piecstaru zvaigznes un Sarkanā Karoga ordenis pie šineļa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.