Kā pierunāt hipeastru ziedēt katru gadu 0
Kas jāņem vērā, lai hipeastri ziedētu katru gadu? Kāpēc tie vienu gadu zied, bet citu nezied? Ko daru nepareizi? SANDRA LĪVĀNU NOVADĀ
Zemnieku saimniecības “Amaranti” īpašniece, sīpolpuķu kolekcionāre Inguna Vālodze uzsver: “Lai hipeastri, ko bieži dēvē par amariļļiem, ziedētu katru gadu, jāievēro miera periods, kas sākas novembrī un ilgst apmēram desmit nedēļas. Tad augus vairs nemēslo un nelaista. Sākot no janvāra, sīpolaugi jālaista un ik pēc divām nedēļām jāpiebaro, piemēram, ar Vito mēslojumu ziediem, pretējā gadījumā tiem nebūs spēka ziedēt.”
Miera periodā hipeastrus tur istabas temperatūrā vai vēsākā vietā (ap 16 oC), laista tikai ļoti sausu substrātu, lai sīpoli neizkalstu. Šajā laikā augus var novietot tumšā vietā vai arī atstāt gaismā. Ja sīpoli miera periodā ir atpūtušies tumšā un vēsākā vietā, janvāra beigās augus pārvieto gaišā vietā, 20 oC temperatūrā, piemēram, uz palodzes pie loga. Sāk laistīt un mēslot, kad augi izgājuši miera periodu un sāk parādīties ziedpumpurs vai lapas. Hipeastri zied pavasarī (no februāra līdz aprīlim). Pēc noziedēšanas nogriež ziedkātu, lai netērē spēku sēklu veidošanai, un augus turpina laistīt un mēslot līdz augustam; tad pakāpeniski pārtrauc mēslot. Rudenī, kad hipeastriem nokalst lapas, tās nogriež.
Augus pārstāda pēc lapu nokalšanas, parasti ik pēc 2–3 gadiem, t.i., kad lielajam mātes sīpolam sāk traucēt mazie sīpoliņi. Stāda apmēram 20 cm diametra podā, kas piepildīts ar kompostu. Sīpolu liek zemē tā, lai substrātā atrastos 1/2 no sīpola.