Ar sūnu apaudzēta aļņa skulptūra, kas veidota no stiepļu karkasa.
Ar sūnu apaudzēta aļņa skulptūra, kas veidota no stiepļu karkasa.
Foto: Inita Šteinberga

Veido sūnu skulptūras un dārzus – zaļumu var baudīt arī ziemā 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Zaļumu var baudīt arī ziemā, ja izdevies saglabāt vai ieaudzēt sūnu un ķērpjus. Tie nav dārza ienaidnieki un pareizi būtu nevis cīnīties, bet sadraudzēties ar tiem.

Sūnu dārzus var izveidot ēku ziemeļu pusēs, vecu koku paēnā. Sūnu paklāji izcili izskatās uz veciem mūriem, akmeņiem. Ja dārza nav, sūnas var izmantot skulptūru, puķu podu gatavošanai un balkona noformējumam.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Tagad ir īstais laiks, lai stādītu sūnas – mitrumā un siltumā tās labi ieaugsies,” mudina Ieva Meijere, kura kopā ar ģimeni jau 15 gadus kopj savdabīgu sūnu dārzu – Ieriķu dzirnavu taku un eksperimentē arī savā piemājas dārziņā.

Sūnkopības fane Ieva uzskata, ka šādi dārzi un dekoratīvie elementi, par kuriem agrāk varējām tikai sajūsmināties, iepazīstot Japānas dārzu mākslu, klimata pārmaiņu dēļ var tapt arī Latvijā.

Pēdējo gadu siltās ziemas sūnām izcili patīk! Tās strauji aug, ir spirgti zaļas lielāko gada daļu. Sūnas zaudē savu spilgtumu vasaras karstumā, taču tad tās vajag apsmidzināt, lai klājiens atkal būtu zaļš.

Gādā tīkamu vidi

Sūnām patīk dzīve paēnā, vajadzīgs mitrums un skāba augsne. Augsni gan nevajag daudz – tās spēj augt pat uz akmens vai padarīt zaļi mīlīgas betona apmalītes. Kā kompanjonus var stādīt skābu augsni mīlošus augus – rododendrus, egles, hortenzijas. Tā daļa mēslojuma, ko dod šiem augiem, tiks arī sūnai.

Tai patiks arī dažādi skābi ūdeņi no virtuves – piemēram, ar ko apskalotas tukšās kefīra pudeles vai pakas (tādas tās būtu jānodod pārstrādei).

Ja uz akmens dārzā jau aizķērusies kāda sūnas vai ķērpju sporiņa un manāms zaļums, jāsāk tik akmeni laistīt. Tas drīz iegūs zaļu sedziņu. Taču ir akmeņi, uz kuriem sūna neaug un viss. Praksē pārbaudīts, ka ar šādiem pārliecinātiem plikpauriem velti pūlēties.

Augļudārzā izvērtē, kas ir svarīgākais – laba raža vai sūnu paklājs, zeltainie un pušķaini pelēkie ķērpji zaros, kas padara dārzu teiksmainu. Citiem vecajiem kokiem droši var ļaut apaugt ar zaļumu – tas ir gan skaisti, gan videi draudzīgi – ir kur ziemot kukaiņiem (gan sliktajiem, gan labajiem).

Ja tuvu augļudārzs vai ogulāji, pat nejauši uzbirušie pelni, krīts vai varu saturošs preparāts piebeigs sūnu paklāju.

Veido sūnu skulptūras

Sūnas ir labs un lēts materiāls dekoratīvo objektu gatavošanai. Šādi veidojumi labi iekļaujas apkārtējā vidē. Lai skulptūras kalpotu ilgi, Ieva tās gatavo no stabiliem armatūras un stiepļu karkasiem (beidzot pielietojums vecajām stieplēm no šķūnīša krājumiem).

Virs tiem tin sūnas. Skulptūras kļūst visskaistākās, kad sūnas sāk dzīvot pašas. Piemēram, sūnu cūku ģimene šoruden apaugusi ar sēnēm.

Starp citu, skulptūras Ievai palīdzēja izdarīt neparastu novērojumu par to, ka tā saukto skābo lietu tiešām kļuvis vairāk. Sūnas pie karkasa pirmajos gados tītas ar tievu metāla stieplīti, kas kalpoja daudzas sezonas. Tagad tika izmantota krietni resnāka stieple, bet tā neizturēja pat gadu. Kad domāts, ka stieples vaina un pamēģināta stieple no vecajiem krājumiem, tā sarūsējusi un sadalījusies straujāk par izmantotajiem dabiskā materiāla diegiem. Tādēļ tagad skulptūrām Ieva izmanto tikai sintētiska materiāla auklas.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.