Kā piemājas dārziņam izvēlēties labas sēklas un izaudzēt veselīgus dēstus? 0
Līga Lepse, “Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”
Ja dārzeņkopībai ir atvēlēta vien piemājas daļa no saimniecības, kurā plānots izaudzēt dārzeņus tikai ģimenes patēriņam, noderēs ieteikumi sēklu un sējas laika izvēlei.
Izvēloties dārzeņu sēklas, jāapsver ne tikai kvalitāte, bet arī šķirnes piemērotība audzēšanas mērķim, sēklu ražotājfirma un tirdzniecības iestāde, sēklu cena, to piemērotība konkrētiem audzēšanas apstākļiem. Tirdzniecībā ir pieejamas profesionāliem audzētājiem un amatieriem domātas sēklas. Sēklas profesionāļiem gandrīz vienmēr ir kodinātas, ar ko nodrošina izturību pret izplatītākajām slimībām sadīgšanas laikā un augšanas sākumā.
Kodinātas sēklas vienmēr ir iekrāsotas spilgtā, viegli pamanāmā krāsā. Bet jāatceras, ka tādas sēklas vēlams izsēt vienas sezonas laikā, jo garantētā sēklas dīgtspēja ir ierobežotu laika periodu (tas tiek norādīts uz sēklu paciņas).
Pirms iegādājieties sēklas, ir rūpīgi jāaprēķina nepieciešamais daudzums, lai sēklas nepaliktu pāri, jo, ilgstoši glabājot, tām krītas dīgtspēja. Izsējamo sēklu daudzumu ietekmē arī konkrētā šķirne, audzēšanas attālumi, audzēšanas mērķis, sēšanas iespējas (mehanizēti vai ar roku).
Sēklas iespējams iegādāties gan pēc svara, gan arī pēc skaita. Plānojot sēklu iegādi, jāņem vērā vairākas to īpašības, kas ievietotas tabulā un ir atbilstošas vairākumam gadījumu, tomēr iespējamas arī nelielas novirzes.
* Pākšaugus apēšanai nenobriedušā stadijā, ne sēklu ieguvei (zaļie zirnīši, cūku pupas) audzē slejās ar attālumu starp rindām 20 cm.
* Dillēm attālumi ir dažādi, parasti 10–20 cm starp rindām slejā.
* Arī pārējiem dārzeņiem var būt novirzes no tabulas ieteikumiem, ja tas atvieglo kopšanu vai novākšanu.
* Lielākajai daļai rušināmaugu tradicionālais rindstarpu attālums ir 45, 50, 60, 70, retāk 90 cm. Sīka auguma augus un agrai ražai audzē mazākā attālumā, bet lielāka auguma, uzglabāšanai un pārstrādei – lielākā. Tas variē 1–2 cm agrās ražas burkāniem līdz 100 un vairāk cm ķirbjiem. Attālumi jāplāno ar aprēķinu, ka vairākumam augu lapu augšanas laikā nevajadzētu cieši sakļauties. Sabiezinātos sējumos ne tikai pasliktinās gaismas apstākļi, bet arī gaisa apmaiņa sējumā/stādījumā, kas veicina lielāku slimību un kaitēkļu izplatību.
* Īpaša uzmanība jāpievērš sēklu iestrādāšanas dziļumam. Universāla formula – sēklu liek zemē 3–5 sēklu diametru dziļumā (atkarībā no augsnes smaguma). Visbiežāk sīkākas sēklas laukā sēj 1–2 cm, lielākas 2–3 cm dziļumā (sk. tabulu). Izņēmums ir pākšaugi, kuru lielās sēklas var sēt līdz 5, pat 8 cm dziļi. Vieglākās augsnēs, īpaši kūdrā, sēj dziļāk, smagākās – seklāk. Smalkas sēklas, piemēram, selerijas, vispār neapber ar substrātu – kastīti pārsedz ar plēvi vai stiklu, nodrošinot optimālu mitrumu un sēklu neiekalšanu.
* Jāvērš uzmanība, ka ilgstoša sēklas atrašanās minimālā dīgšanas temperatūrā veicina tās sapūšanu, nevis sadīgšanu. Tāpēc rūpīgi jāizvērtē sēklu sējas laiks un vieta. Sadīgšanas laiks un kvalitāte atkarīgi arī no augsnes mitruma visu dīgšanas laiku. Dīgstošas sēklas nedrīkst iekaltēt!
* Agri (aprīlī, maija sākumā) tiešajā sējā sēj aukstumizturīgus dārzeņus agrai ražai. Pie tiem pieder burkāni, redīsi, vasaras rutki, zirņi, cūku pupas, salāti, dilles, spināti, daži garšaugi. Iespējami agri (pat martā, ja var apstrādāt augsni) jāsēj sīpoli, ja tos audzē no sēklām.
* Dārzeņus vēlākai ražai un siltummīļus (bietes, krūmu un kāršu pupiņas, kukurūzu) vēlams sēt, kad temperatūra naktī nenoslīd zem 5 oC, bet arī kamēr augsnē ir pietiekams mitrums sadīgšanai, vai arī jāapsver laistīšanas iespējas.
* Sakņaugiem rudens ražai (burkāniem, kāļiem, rutkiem) optimāls sējas laiks būtu jūnija sākums, lai ražas vākšanas laiks iekristu rudenī, zemākā temperatūrā, kas labvēlīgi ietekmē turpmāko glabāšanos. Ja šie dārzeņi sēti pārāk agri, tie pāraug, augiem pasliktinās glabāšanās spēja, arī pazeminās kvalitāte, piemēram, burkāniem bieži veidojas spurgaliņas, tie kļūst grubuļaini, plaisā.
* Sējas laiks īpaši jāapsver siltumprasīgām dārzeņu sugām. Jāņem vērā arī vairāku gadu vidējie meteoroloģiskie novērojumi, jo pirms laika iestājies siltums vēl negarantē, ka aukstais periods neatgriezīsies.
* Jāņem vērā arī augsnes mitrums. Atkāpes var būt ievērojamas, ja mitrumu nevar regulēt.
* Pētot tabulu, pievērsiet uzmanību, ka ir ieteicama arī atkārtota sēja rudens ražai!