Foto – Shutterstock

Kā pazīt un ārstēt smadzeņu audzēju 0

Jebkurš smadzeņu audzējs var būt bīstams, taču tam ne vienmēr ir letālas sekas, piemēram, lipomas visbiežāk ir nekaitīgas. Bīstamības pakāpe atkarīga no atrašanās vietas, lieluma un attīstības stadijas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

No lasītāja vēstules:“Es vēlētos, lai kāds neiroķirurgs izklāstītu operācijas gaitu un riskus, operējot galvas smadzeņu audzēju. Lai noteiktu, vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs, jāoperē galvaskauss. Varbūt to var izdarīt ar lāzeru vai kā citādi? Esmu dzirdējis, ka arī Latvijā to būs iespējams noteikt inovatīvi, izmantojot speciālu aparatūru. Artūrs.”

Neaizstājamie izmeklējumi

Ja neirologam vai neiroķirurgam radušās aizdomas par smadzeņu audzēju, jāprecizē diagnoze un tā iespējamā lokalizācijas vieta. Šajā gadījumā ārsts nosūtīs uz izmeklējumiem, norādot radiologam, kuram smadzeņu rajonam jāpievērš īpaša uzmanība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atkarībā no aizdomīgās smadzeņu zonas jāizvēlas piemērotākais diagnostikas veids – magnētiskā rezonanse vai datortomogrāfija. Dažkārt papildus jāievada kontrastviela un jāveic asinsvadu izmeklējums angiogrāfija.

Ja audzēju apasiņo lieli asinsvadi, operācijas laikā paredzama stipra asiņošana. Tad radiologi vispirms aizver jeb trombozē asinsvadu, lai operētu bez liela asiņu zuduma.

Tomēr datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses attēlā diagnozi pilnīgi droši nevar noteikt. Tas iespējams tikai tad, kad veikta biopsija vai lielāka apjoma operācija, paņemot audzēja gabaliņu, un histologi ir pārbaudījuši tā struktūru un dabu.

Magnētiskajā rezonansē iespējams redzēt, vai audzējs ir norobežots no smadzeņu audiem vai izplūdis jeb infiltrēts, vai ir metastātisks. Dažkārt pieredzējis radiologs vai neiroķirurgs var secināt, vai tas ir ļaundabīgs.

Šajā izmeklējumā iespējams novērot, vai audzējs nospiež apkārtējās smadzeņu struktūras, nervus un traktus, vai ir nosprostojis smadzeņu šķidruma ceļus, izraisot tā izplūšanu smadzeņu vēderiņos, kā tiek apasiņots, kā arī citus faktorus. Šī informācija neiroķirurgam ir ļoti svarīga, lai audzēju radikāli izoperētu bez smadzeņu papildu bojājuma.

Nelielu labdabīgu audzēju pārbauda, veicot magnētisko rezonansi ik pēc trim mēnešiem vai pusgada, jo pastāv varbūtība, ka tas pārvērtīsies par ļaundabīgu. Arī pēc operācijas atkarībā no veidojuma dabas un smadzeņu reakcijas nepieciešama periodiska kontrole.

Reklāma
Reklāma
Smadzeņu audzēji reti rada metastāzes uz citām smadzeņu daļām, taču var metastazēties pašās smadzenēs vai arī pa to šķidruma ceļiem uz muguras smadzenēm. Arī par to iespējams pārliecināties izmeklējumos.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.