Kā pazīt sirds sūtītos brīdinājuma signālus? 0
“Par problēmām ar sirdi var liecināt sirdsklauves, paātrināts pulss miera stāvoklī, elpas trūkums, kā arī nepatīkams spiediens un sāpes sirds apvidū,” skaidro ģimenes ārste Zane Zitmane.
Ja ir kāds no šiem simptomiem, jādodas pie ģimenes ārsta, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus un izveidotu ārstniecības plānu.”
Sirds veselību vajadzētu pārbaudīt regulāri un neatkarīgi no līdzšinējo izmeklējumu rezultātiem. Ja iepriekš nekādu sūdzību par sirdi nav bijis, pilnībā pietiek ar asinsspiediena mērīšanu pie ģimenes ārsta ikgadējo profilaktisko vizīšu laikā, stāsta daktere. Ja spiediens ir nedaudz paaugstināts, ieteicams noteiktu periodu veikt vairākus mērījumus dienā un apkopotā formā nodot ārstam, lai kopīgi izvērtētu vidējos asinsspiediena rādītājus un saskaņotu turpmāko ārstēšanas taktiku.
teic ģimenes ārste un paskaidro, ka asinsspiedienu ietekmē vairāki faktori: vecums, ķermeņa stāvoklis (stāvus, sēdus vai guļus), fiziskā sagatavotība, stresa līmenis ikdienā, kaitīgie ieradumi, kofeīns, medikamentu lietošana un citi.
Savukārt optimāls pulss miera stāvoklī ir no 55 līdz 80 sitieniem minūtē, trenētiem cilvēkiem šie rādītāji ir zemāki – no 40 līdz 60 sitieniem minūtē.
Reizi gadā ieteicams veikt elektrokardiogrammu, noteikt holesterīna un cukura līmeni asinīs, kā arī vismaz reizi pāris gados – veloergometriju, īpaši pēc 40 gadu vecuma. Šajā vecuma posmā papildus profilaktiskajām sirds veselības pārbaudēm ģimenes ārstam vajadzētu izvērtēt ģimenes anamnēzi, noteikt ķermeņa masas indeksu, pārbaudīt kopējo holesterīna un glikozes līmeni asinīs, kā arī nosūtīt uz sirds un miega artēriju auskultāciju.
“Lai sirds būtu vesela un stipra, visa pamatā ir dzīvesveids un ikdienas paradumi, proti, vēlams ēst sabalansētu un pilnvērtīgu pārtiku, izvairīties no trekniem, sāļiem un cukurotiem ēdieniem, kā arī sarkano gaļu aizvietot ar putnu gaļu vai zivīm,” iesaka ģimenes ārste. Viņa arī aicina regulāri nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm – vēlams 2,5–5 stundas nedēļā vidējas intensitātes treniņos vai 1–2,5 stundas intensīvas fiziskas slodzes apstākļos.