Kā pavairot kartupeļpalmas? 0

“Pavasarī manā aprūpē nonāca interesantas puķes sīpols ar saknēm augšpusē. Tā arī iestādīju. Bija interesanti skatīties, kā tas aug. Lūdzu pastāstiet, kā to audzēt. Maniem kaimiņiem un paziņām visvairāk interesē, kā to var pavairot.” 
Rita Kalniņa Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Šos neparastos kallu dzimtas lakstaugus amorfofallus lielākoties dēvē tautas dotajā nosaukumā – par kartupeļpalmām. Auga lapa stipri līdzinās kartupeļu lakstam, bet saknes bumbulis atgādina kartupeli. Visbiežāk telpās audzē bumbuļu amorfofallu (Amorphophallus bulbifer), kam pie lapas plātnes attīstās vairpumpuri). Raibā lapas kāta dēļ to godā arī par čūskas koku. Otra biežāk audzētā suga ir Rivjeras amorfofalls (A. rivieri), ko zieda vālītes biedējošā izskata pēc sauc arī par velna mēli.

No citiem telpaugiem amorfofalli atšķiras ar savdabīgu augšanas un ziedēšanas stilu. Pavasarī podā iestādīts bumbulis izdzen vienu vienīgu lapu, kas var sa­sniegt pusotra metra garumu (pat vairāk!), aug līdz rudenim, tad pakāpeniski nokalst. Ziemas mēnešos bumbulis podā snauž.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav svarīgi, vai tas atrodas gaismā vai tumsā, bet gaisa temperatūrai vajadzētu būt ap +10 °C.

Martā pārstāda spēcīgā augsnē, kas sastāv no lapu trūdzemes, māla velēnu trūdzemes, kūtsmēsliem un grants (vienādās daļās). Ja amorfofallu stādīs tikai mēslotā kūdrā, tas augs ļoti lēni un nesasniegs iespaidīgus izmērus ne lapās, ne bumbuļos, ne ziedos. Lai bumbulis ātri pieņemtos apmēros, augsnei jābūt ne vien bagātai, bet pat pārbagātai ar trūdvielām. Jo lielāks bumbulis, jo lielāks zieds. 


Lai saprastu, ka amorfofalls podā tiešām jāstāda ar saknēm uz augšu (nevis uz leju kā citiem telpaugiem), tas vairākas reizes rokās jāapgroza.

Parasti pie bumbuļa ik gadu veidojas sānsīpoliņi. Ja nepieciešams, lielāku bumbuli var arī sagriezt vairākās daļās. Parasti pavairo martā, kad bumbulis mostas no miera perioda.

Kad amorfofalls nobriedis ziedēšanai, tam attīstās zieds uz gara kāta, bez lapas. Gan zieda spārnlapa, gan vālīte ar sīkajiem ziediņiem ir brūnganos krāsu toņos. Lai uzplaucētu daudzos ziediņus, vālīte sasilst un izdala sevišķi nepatīkamu aromātu (atgādina sastāvējušos jēlu gaļu), ar to augs pievilina apputeksnētājus – mušas.

Reklāma
Reklāma

Varbūt pirms kartupeļpalmas dāvināšanas kaimiņiem būtu vērts paaicināt viņus aplūkot augu arī ziedēšanas laikā, citādi, labu gribēdami, varam sabojāt kaimiņu attiecības…

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.