Vai iespējams pašam pavairot īpaši tīkamu liliju? 2
Sandra Ruska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Plānoju pavasarī iegādāties liliju sīpolus, taču tie nav tik lēti. Vai varu to kaut kā pavairot pati?” – jautā Regīna B. Valmierā
Ir lilijas, piemēram, Āzijas grupas lilijas, kas pie laksta zem zemes veido čupām bērniņus. Taču ne visas lilijas ir čaklas uz vairošanos. Vissliktāk vairojas tieši krāšņo, smaržīgo grupu un šķirņu lilijas. Tāpēc tās var pavairot ar zvīņlapu spraudeņiem.
“Pavairošanu ar zvīņlapu spraudeņiem veic rudenī, kad lilijas pārstāda, vai pavasarī, kad nopērk sīpolus. Pavairošanai derīgam sīpolam jābūt sulīgam, stingram. Iežuvuši sīpoli nederēs. No sāniem palauž nost zvīņas un ieliek polietilēna maisiņā ar gandrīz sausu kūdru. Ja substrāts būs nedaudz par mitru, var sākties puve. Apsakņošanās laikā uzmana, lai substrāts maisiņā nekļūst par sausu, tad to viegli samitrina. Maisiņu trīs mēnešus tur istabas temperatūrā 12–15 °C vai līdz pat 20 °C. Kad pie zvīņām parādījušies bērniņi, lilijas uz trim mēnešiem pārliek 0–2 °C temperatūrā, vislabāk ledusskapī, sakņu nodalījumā. Smaržīgās lilijas nedrīkst sasaldēt. Āzijas lilija drīkst nedaudz vienmērīgi sasalt, bet nedrīkst sasalt un atkust, un atkal sasalt. Tad būs pagalam.
Aukstuma periods vajadzīgs Āzijas lilijām, kā arī OT lilijām. Bet trompetlilijām aukstumu nevajag. Tās visu laiku var turēt siltumā līdz pat pavasarim, ja vien tās nesāk dzīt lapas. Ja mazie augi sāk dzīt lapas un mājās nav plauktiņa ar stādu lampām, jaunuļi ar visu maisiņu jāliek vēsumā, lai nobremzētu augšanu. Pavasarī augus iestādā kastītē un novieto siltumnīcā,” skaidro liliju selekcionārs Guntis Grants.