Kā pavairo savvaļas augļu rozi? 0
Kā pavairot krokainās rozes? DACE DOBELES NOVADĀ
Krokainā roze (Rosa rugosa) ir apmēram 1 m augsta, veido daudz sakņu atvašu. Izplatīta parkos, gar dzelzceļu un šoseju malām. Zied gandrīz visu vasaru, jo ziedi veidojas arī uz kārtējā gada dzinumiem. Lielās karmīnsarkanās vai tumši sārtās ziedu vainaglapas pievilina daudz kukaiņu. Augļi ir lieli, sulīgi, mīksti, spilgti oranžsarkani. Ziemcietīga, iztur pat –25…–30 °C salu.
Krokaino rozi var pavairot ar sēklām, taču tām vajadzīga sešus mēnešus ilga stratifikācija. Sēklas ievāc rudenī, pirms nav apēduši peļveidīgie grauzēji, un iztīra pāris dienu laikā, kamēr nav sācis bojāties augļu mīkstums. Pirms sējas sēklas ieteicams sajaukt ar krītu (pH 6,5), jo sārmainā vidē neieviesīsies sēņu slimības. Rudenī izklaidus sēj irdenā, izsijātā augsnē, uzber 1 cm biezu grants kārtu un sējumus aprasina. Kastītes novieto ledusskapī un tur mitrā vidē pazeminātā temperatūrā (+4 °C). Augus piķē, kad attīstījušās īstās lapiņas. Līdz izstādīšanai laukā audzē siltumnīcā. Pastāvīgā vietā stāda, kad augi sasnieguši 50 cm garumu.
Rožu speciāliste Ilma Nereta piebilst, ka krokainās rozes augļos ir daudz C vitamīna un tos var droši lietot pārtikā. Ievāc gatavus augļus, bet pēc salnām tie vairs nav bagātīgs vitamīnu avots. Saldais mīkstums lieti noder ievārījumiem, kompotiem, sīrupiem. Lai pilnīgāk saglabātos vitamīni, jācenšas augļus līdz 13% mitrumam izžāvēt +80…+90 °C temperatūrā pāris dienu laikā. Ilgstoši kaltējot uz silta mūrīša, askorbīnskābe gandrīz pilnīgi noārdās. Gatavojot tēju, attīrītie auglīši rūpīgi jāskalo tekošā ūdenī, lai iekšpusē nepaliktu sarainie matiņi, kas var kairināt gremošanas traktu.