Kā patīkami sagaidīt Jauno gadu kopā ar vecākiem 0
Jaunais gads ir ģimenes svētki… Kāpēc daži, dzirdot šo apgalvojumu, saskumst? Tā sakot – gribējām izklaidēties, bet tā vietā vienkārši pasēdēsim ar ģimeni līdz vieniem no rīta, ēdīsim rasoli, skatīsimies TV un tad iesim gulēt. Nu izbeidziet!
Jā, Jaunais gads ir ģimenes svētki, bet vai tas nozīmē, ka būs garlaicīgi? Tieši otrādi! Ir daudzas izklaides, kas ģimenes lokā būs īpaši piemērotas un aizkustinošas. Piemēram, mājas teātra uzvedums! Kāpēc gan neiestudēt nelielu Jaunā gada pasakas fragmentu vai jebko citu?
Ja to visu uzņemsiet video, smieklu pietiks vēl visam gaidāmajam gadam. Ja kādam teātris – tas jau ir par daudz prasīts, jānoorganizē koncerts, lai katrs svētku dalībnieks uzstājas ar savu numuru: dziesma, deja, dzejolis, joks, humoreska – variantu ir daudz!
Kā sagaidīt Jauno gadu, ja dzīvo kopā ar vecākiem
1. Palīdzēt sagatavoties svētkiem, jo īpaši tad, ja vecāku veselības stāvoklis prasa saudzīgāku attieksmi un pārslodze nav vēlama. Un atceries, ka svarīga ir ne tik daudz fiziskā palīdzība, cik parādītās rūpes un uzmanība. Sevišķi, ja darba slodzes dēļ nav iespējas pievērst vecākiem pienācīgu uzmanību.
2. Ja attiecībās ar vecākiem ir kādas nesaprašanās, vislabāk atrast spēku lūgt piedošanu un atzīt savas kļūdas dažas dienas pirms svētkiem. Pārdomā savu runu iepriekš, tai vajadzētu būt patiesai un nākt no sirds.
Pat ja nav nopietnu domstarpību, bet tu maz uzmanības pievērs vecākiem, ir vērts to pateikt skaļi, lai parādītu, kā šis fakts tevi nomāc un satrauc.
3. Vecgada vakara ēdienkarte ir svarīga, jo visi šo nakti vēlas pavadīt pie ar garšīgiem ēdieniem servēta galda. Bet jāparedz kāds būtisks moments – ne katrs cienījama vecuma cilvēks var atļauties ēst treknu, pikantu un tamlīdzīgu ēdienu (īpaši naktī).
Tāpēc tavs uzdevums ir izvēlēties vispiemērotākos ēdienus, kas nelabvēlīgi neietekmēs tuvinieku veselības stāvokli. Ir divas iespējas: pašiem pagatavot visus ēdienus, tā atvieglojot mammas mājas soli vai gatavošanas darbos iesaistīt visu ģimeni, skaidri sadalot pienākumus.
Ģimene pārvērtīsies vienā komandā, kas pilda kopīgu uzdevumu. Kopīgiem spēkiem pagatavotie ēdieni šķitīs īpaši garšīgi, būs izdevība vienam otru paslavēt.
4. Dāvanas ir mūžīgā mīkla, lai gan varbūt vienkārši jāieklausās sirdī: iedomājies vecākus mājas vidē. Varbūt viņiem noderēs omulīgs pleds, medus burciņa vai žurnāla abonements. Centies iepriekš apdomāt vārdus, ar kuriem pasniegsi dāvanu.
To izdarīt palīdzēs pakavēšanās bērnības atmiņās, kas saistītas ar vecākiem raksturīgo gādību. Pieņemsim, ka atceries, kā māte sekoja, vai tev rokas un kājas ir sausas un nesalst, kā sauca mājās, ja tavas drēbes bija slapjas no sniega. Tagad tu pateicīgi pasniedz dāvanu, novēlot siltumu un mājas komfortu.
Kā sagaidīt Jauno gadu, ja nedzīvo kopā ar vecākiem
1. Vēlams mēnesi vai vismaz trīs nedēļas iepriekš paziņot vecākiem, ka vēlies sagaidīt Jauno gadu kopā ar viņiem, īpaši, ja tā jūsu ģimenei vairs nav tradīcija.
2. Noskaidro, kāda palīdzība būs nepieciešama, un arī atteikuma gadījumā padomā, kā vislabāk sniegt atbalstu. Protams, ja nedzīvo pārāk tālu no vecāku mājas.
3. Visticamāk, ēdienus gatavos tava mamma, tāpēc, ja nevari viņai citādi palīdzēt, vari veikalā iegādāties ko garšīgu vai atvest kādu savās mājās pagatavotu kārumu.
4. Mēdz teikt, ka svarīga ir nevis dāvana, bet izrādītā uzmanība, tāpēc esi uzmanīgs: varbūt viņiem nepieciešama kāda jauna ierīce vai veselības uzlabošanas komplekts utt.
5. Tu ierodies mājās pie vecākiem. Pat ja jums nav tās vislabākās attiecības, noteikti satiekoties smaidi, apskauj, ieskatieties viens otram acīs, izrādiet prieku par tikšanos.
6. Interesējies, kā vecākiem klājas, izsaki vēlmi ņemt līdzdalību viņu dzīvē.
7. Ja jums ir bērni, bet viņi nevarēja ierasties pie vecvecākiem, parūpējies par šo jautājumu jau iepriekš: vari ierakstīt video ar apsveikumiem un uzdot bērniem piezvanīt vecvecākiem.
Ja bērns ir pilngadīgs, vari sākumā pateikt, ka viņš diemžēl nevarēs ierasties un nedaudz vēlāk mazdēls ierodas Ziemassvētku vecīša tērpā (mazmeita – rūķa vai Sniegbaltītes tērpā).
Vispārīgi padomi
1. Interjera noformējums. Ja istabā ir eglīte, būtu jauki, ja to rotātu jūs visi kopā. Ja egles nav, svētku noskaņas radīšanai piekariet kādu spuldzīšu virteni, iededziet sveces u.tml.
2. Gaidot pusnakti, varat spēlēt galda spēles, kas atmosfēru darīs nepiespiestu un palīdzēs noņemt emocionālo spriedzi, ja tāda ir. Ģimenes fotoattēlu apskatīšana atsauks atmiņā interesantākos ģimenes dzīves mirkļus.
Skatoties fotoalbumus, neaizmirsti apskaut vecākus un komentēt redzēto (atceroties apstākļus, kādos foto tika uzņemts utt.). Komunikācija, kas balstīta atmiņās, palīdzēs ģimenes locekļiem noskaņoties viens otram, sajust garīgo harmoniju.
3. Vecā gada pavadīšana. Atrodiet laiku, lai atsauktu atmiņā aizejošā gada pozitīvākos mirkļus. Ieteicams atcerēties notikumus, kas saistīti ar visu ģimeni, tas būs labs vienojošais faktors.
Svarīgi saglabāt emocionālu saikni: acu kontakts (skaties ar mīlestību); runā sirsnīgi, ar maigumu balsī, nebaidies būt sirsnīgs, pat ja jūsu attiecības ir tālu no ideālajām.
Smaidi biežāk, jo sarunu biedra sejas izteiksmes labi atceras. Atmiņā paliks ne tikai tavi vārdi, bet vēl vairāk emocijas, kuras cilvēki piedzīvoja, komunicējot ar tevi.
4. Pusnakts. Iepriekš apdomā vārdus, ar kādiem pavadīsi aizejošo gadu un ko novēlēsi ģimenes locekļiem.
5. Apskauj vecākus un saki mīļus vārdus. Atceries, ka apskāvieniem ir svarīga loma, it īpaši starp tuviniekiem. Tie ļauj justies emocionāli un fiziski aizsargātam.
6. Pozitīvas emocijas. Mēs vēlamies atcerēties brīžus, kad bija īpaši labi, tāpēc ļaujiet šajā naktī starp jums valdīt priekam un vienotības sajūtai.
Tas nav tik grūti sasniedzams: varat iedegt brīnumsvecītes, dziedāt svētku dziesmu; slavēt mammu (un tēvu, ja viņš piedalījās svētku sagatavošanā) par garšīgi pagatavoto ēdienu vai jebko, kas saistīts ar svētku organizēšanu.
Uzslavas ir svarīga cilvēku darbību pozitīvas novērtēšanas izpausme, jo katrā no mums, kaut arī neapzināti, dzīvo bērns, kuram jāzina, ka viņš visu dara pareizi un labi.
7. Ja ģimenei patīk aktīva laika pavadīšana, varat doties ārā pagalmā skatīties salūtu un papikoties, ja vien ir sniegs. Mundrums un labs garastāvoklis garantēti.
Jaunā gada sagaidīšana kopā ar vecākiem nepavisam nav nenovēršami garlaicīga, vienkārši ir jāpiestrādā pie attiecībām, pēc iespējas radot mājīgu atmosfēru. To nodrošina ne tik daudz kopējie pasākumi vai kulinārijas baudījumi, bet gan sarunas (tēmas jāapdomā iepriekš), acu kontakts, pieskārieni, smaidi.
Šīs mazās lietas patiesībā ir vienojošs faktors attiecībās. Tavi vārdi un darbi paliks vecāku sirdīs un atradīs atbalsi. Negaidi brīnumus – radi pats!
Pēc ārzemju preses materiāliem