Kā pasargāties no zagļiem? 0
Toms Sadovskis, Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes preses pārstāvis: “Svarīgākais ir neaizmirst aizslēgt durvis un neatstāt atvērtus logus gan prombūtnes laikā, gan guļot.
Pat dienas laikā esot mājās, vismaz durvis jātur aizslēgtas, jo arvien biežāk zagļi vienkārši parausta mājokļu ārdurvis un, ja tās ir vaļā, ātri paņem vērtīgāko no tuvumā pieejamā. Ceturtā daļa visu zādzību Rīgas reģionā šobrīd tiek izdarītas, tieši iekļūstot neaizslēgtos mājokļos. Turklāt pa logiem garnadži iekļūst arī ēku augšējos stāvos. Ja māja aprīkota ar signalizāciju, jāatceras to ieslēgt, arī esot mājās. Protams, cik rocība atļauj, jāpadomā par labu durvju, logu un slēdzeņu izvēli, kā arī par signalizāciju vai apsardzi. Arī suņi var kalpot par lieliskiem mājokļu sargiem. Turklāt vienmēr jāziņo policijai ne vien par notikušām zādzībām, bet arī par to mēģinājumiem.”
Raimonds Kronbergs, VP Vidzemes reģiona Kriminālpolicijas biroja priekšnieks: “Lieldienās ļoti daudz ziņojumu par apzagtām mājām saņēmām no cilvēkiem, kuri pēc ziemas atgriezās savās vasarnīcās un lauku īpašumos. Tāpēc jāatgādina, ka ir svarīgi pastāvīgi neapdzīvotās ēkās neglabāt vērtīgas lietas. Jāatzīst gan, ka zagļi izlauž pat krāsnis un plīts virsmas, lai tiktu kaut vai pie krāsainā metāla. Radošākie, lai iekļūtu kādā guļbaļķu ēkā, pat izzāģējuši sienu. Tāpēc svarīgi apdrošināt savu īpašumu pret zādzībām. Iespēju robežās jādomā arī par tehniskajiem risinājumiem un apsardzes pakalpojumiem. Taču noteikti nevajadzētu pie mājām izvietot slazdus vai citas ierīces ar mērķi iespējamajam zaglim nodarīt miesas bojājumus. Vērtīgās lietas vajadzētu nofotografēt vai saglabāt pierakstītus to sērijas numurus, lai zādzības gadījumā tās vieglāk atrast.”
Eduards Boļšakovs, VP Kurzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas priekšnieks: “Jādomā par to, kā glabājam savu mājokļu atslēgas un vai tām nevar piekļūt, piemēram, no ārpuses izsitot aizslēgto ārdurvju stiklu. Prombūtnes laikā atslēgas nevajadzētu atstāt raksturīgākajās vietās pie mājas, piemēram, zem kājslauķa. Jādomā par durvju, logu, slēdzeņu izvēli un signalizācijas iespējām, piemēram, ierīkojot apgaismojumu ar kustību sensoriem. Aprīkojot mājokli ar signalizāciju, der ar kādu uzlīmi darīt to redzamu no ārpuses. Arī garāžas un saimniecības ēkas automātiskie vārti jānoslēdz ar papildu mehāniskām ierīcēm. Katru svešinieku laižot pār sava nama slieksni, vispirms jāpārliecinās, ka viņš ir tas, par ko uzdodas. Autovadītājiem jāatceras, piemēram, benzīntankos, izkāpjot no spēkrata, lai norēķinātos par degvielu, neatstāt to neaizslēgtu, ar atslēgām aizdedzē vai vērtīgām lietām salonā.”
Ieva Sietniece, VP Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze: “Iedzīvotājiem jābūt uzmanīgiem, lai nelaistu mājokļos zagļus, kuri uzdodas par sociālajiem vai kāda uzņēmuma darbiniekiem. Dzīvokļu un namu durvīs jāierīko actiņa un vairākas slēdzenes. Pirms iziešanas jāpārliecinās, vai logi ir aizvērti. Nekad nevajadzētu runāt ar paziņām vai svešiniekiem par jums piederošām vērtslietām, naudu vai ietaupījumiem. To vajadzētu mācīt arī saviem bērniem. Prombūtnes laikā jāpalūdz, lai kaimiņi pieskata īpašumu.”
Uzziņa * Vismaz 70% zādzību paveiktas cilvēku neuzmanības dēļ, kad garnadži var brīvi iekļūt mājoklī. * Bieži “palīgi” viņiem ir, piemēram, neaizslēgtas durvis, vēdināšanas režīmā atstāti logi vai balkoni, mājas dārzā atstātas mantas. |