Foto: Anastasia Shuklina/SHUTTERSTOCK

Kā pasargāt siltumnīcu no putniem 0

Zeme siltumnīcās pamazām sāk iesilt, un tajā mostas mītošie kukaiņi. Pats par sevi šis process problēmas nesagādā. Taču kukaiņi piesaista putnu uzmanību. Kā pasargāt plēves un polikarbonāta siltumnīcas no bojājumiem, taču vienlaikus nepadzīt lidoņus no dārza?

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Iemesls, kāpēc putni mēdz bojāt siltumnīcu segumu, ir gaužām vienkāršs – lidoņi zem plēves pamana kukaiņus un cenšas tos noķert. Plēves segumu visbiežāk bojā sīkie putni, kuru ēdienkartē ir kukaiņi.

Taču nedarbus var pastrādāt arī vārnveidīgie putni – lielākie spēj sabojāt pat polikarbonāta segumu, īpaši tā plānākās versijas. Mazie putni polikarbonāta segumam nespēj kaitēt.

Ar kaļķiem vai agroplēvi

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no risinājumiem plēves siltumnīcām ir segumu balsināt ar kaļķiem. Baltais slānis neļauj plēvei pārlieku sakarst, un vienlaikus veidojas necaurspīdīga kārta, zem kuras putni kukaiņus nevar saskatīt.

Līdz ar to putni plēvi neknābā. Vēl viena metode ir pirmo pie siltumnīcas karkasa piestiprināt baltu plānu agroplēvi un tikai tad pa virsu klāt polietilēna plēvi.

Nopērkami arī dažādi putnu atbaidīšanas līdzekļi: spīdīgas uzlīmes, lentes, bumbas. Šie materiāli maksā no pāris eiro līdz dažiem desmitiem eiro par komplektu.

Jāņem vērā, ka siltumnīcu segumu bojā putni, kuri dzīvo tuvākajā apkaimē. Līdz ar to lidoņi ātri aptvers, ka vizuālie atbaidīšanas līdzekļi nekaitē un pie tiem pieradīs.

Dārgāks risinājums – siets

Induļa Burkas zīmējums

Praktisks, taču dārgāks risinājums ir smalka metāla sieta nostiprināšana virs potenciāli apdraudētajām vietām. Siets neļaus putniem piekļūt pie plēves vai polikarbonāta, tajā pašā laikā neaizkavēs saules gaismu.

Piemēram, metināts cinkots siets 1 x 5m, (0,9 x 13 x 13 mm) izmaksās 13 eiro. Siets jānostiprina virs siltumnīcas augšējās daļas 3–4 cm attālumā. Lai to paveiktu, vispirms pie siltumnīcas piestiprina attiecīgus kronšteinus.

Starp citu, kronšteinus var stiprināt ar tām pašām skrūvēm, ar kurām pie siltumnīcas stiprina polikarbonātu. Jāatceras, ka starp kronšteinu un polikarbonātu jābūt elastīgai starplikai.

Ražotāji piedāvā arī radzes, kuras piestiprina vietās, kur putnu nosēšanās nav vēlama. Cena – no sešiem eiro par metru. Taču šādas radzes uz siltumnīcas jumta var nedot vēlamo efektu.

Reklāma
Reklāma

Pasargāt un neaizbaidīt

Lai arī kādu siltumnīcas sargāšanas metodi izvēlētos, jāatceras, ka māju apkaimē mītošie sīkie putni palīdz būtiski samazināt kaitēkļu daudzumu, vispār iepriecina ar savu klātbūtni un dziesmām.

Līdzekļi, kurus lieto siltumnīcas pasargāšanai, nekādā gadījumā nedrīkst lidoņus aizbiedēt no dārza. Tāpēc nebūtu vēlams izmantot elektroniskās atbaidīšanas ierīces ar ultraskaņu, kas darbojas lielākā attālumā. Nekādā gadījumā nedrīkst fiziski ietekmēt un iznīcināt putnus!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.