Foto: Double Brain/SHUTTERSTOCK

Kā pasargāt sevi un bērnus no rotavīrusa 0

Viena no nepatīkamākajām zarnu infekcijas slimībām ir rotavīruss, kas sevišķi bīstams maziem bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem un tiem, kas sirgst ar imūnās sistēmas funkciju traucējumiem. Pareiza rīcība saslimšanas gadījumā ir ļoti svarīga, stāsta BENU aptiekas farmaceite Ilze Priedniece.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Rotavīruss ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kuras izplatītākie simptomi ir vemšana, slikta dūša, sāpes vēderā un bieža ūdeņaina vēdera izeja, tomēr saslimšanas laikā bieži novērojams arī izteikts nespēks, apetītes zudums, galvassāpes un paaugstināta ķermeņa temperatūra, skaidro farmaceite Ilze Priedniece. Ja parādās kāds no šiem simptomiem, vēlams pēc iespējas ātrāk sazināties ar ārstu, lai vienotos par tālāko ārstēšanas taktiku.

Visbiežāk infekcijas avots ir tieši saslimusī persona. Rotavīrusa infekcijas izraisītājs izdalās no cilvēka organisma ar fekālijām, kā arī iespējama infekcijas pārnešana gaisa–pilienu ceļā (runājot, klepojot, šķaudot) vai saskaroties ar slimnieka vai vīrusa nēsātāja lietotajiem priekšmetiem, norāda farmaceite. Vīrusi ir izturīgi (spēj izraisīt saslimšanu), tie apkārtējā vidē uz dažādiem priekšmetiem var saglabāties no desmit dienām līdz pat mēnesim. Ar vīrusu pārslimojušie var inficēties atkārtoti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākoties saslimšanai, pacientam noteikti jāpaliek mājās, jo svarīgi ar šo infekciju neaplipināt apkārtējos cilvēkus. Atveseļošanās parasti ilgst 7–14 dienas, bet cilvēkam ar novājinātu imunitāti atveseļošanās var būt arī ilgāka. Ilze Priedniece atklāj, ka rotavīrusa ārstēšanā ļoti svarīgs aspekts ir organisma zaudētā šķidruma atgūšana proporcionāli šķidruma zudumam. Slimības laikā ieteicams lietot adsorbentu un probiotiskos preparātus. Ja ģimenē kāds sasirdzis ar rotavīrusu, šos līdzekļus ieteicams dzert arī pārējiem tuviniekiem, kā arī īpaša uzmanība jāpievērš higiēnai.

Kas noder profilaksei

1. Primārā aizsardzība pret rotavīrusu ir regulāra roku mazgāšana ar ziepēm (pēc tualetes apmeklējuma, bērna autiņbiksīšu mainīšanas, pieskaršanās dzīvniekiem, uzkopšanas darbiem, pirms un pēc ēdiena gatavošanas).

2. Ne tikai pēc atveseļošanās, bet arī ikdienā ieteicams uzturā lietot skābpiena produktus. Tie satur antioksidantus un organismam nepieciešamās olbaltumvielas, kā arī kalciju. Imūnsistēmas stiprināšanai palīdz dabīgie antioksidanti.

3. Jāēd graudaugi, rieksti un jālieto uzturā augu eļļas, kuras satur E vitamīnu.

4. Savukārt C vitamīns atrodams svaigajos kāpostos, paprikā, dzērvenēs, kivi, citronos, apelsīnos, greipfrūtos un citos augļos.

5. Maziem bērniem vecumā no 6 nedēļām līdz 6 mēnešiem ieteicamā profilakse ir vakcinācija pret rotavīrusa infekciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.