Kā pasargāt sevi no salmonelozes un olu tests, kas nosaka, vai tās ir svaigas 0
Vecmāmiņu stils neder
“Pēdējā laikā raksta par saslimšanu ar salmonelozi. Saimniecībā mums ir bariņš vistu, bet vai arī ar to olām var saindēties? Vai vistas iespējams potēt pret šo kaiti?” JUDĪTE SKRĪVEROS
– Agrāk bija pats par sevi saprotams, ka vistas laukos staigā savā vaļā, bet tagad šo iesīkstējušo priekšstatu par vistu turēšanu vajadzētu mainīt, – saka Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekciju uzraudzības daļas vecākā eksperte Tatjana Ribakova. Ja tur dažas vistas un olas izmanto pašpatēriņam, striktu turēšanas noteikumu nav. Protams, jāraugās, lai putni nedzīvotu šaurībā un netīrībā, bet tādus dzīvnieku mocītājus slimību profilakse parasti neuztrauc.
Cilvēks ar salmonelozi saslimst, lietojot pārtikā olas, ko izdējusi slima vista. Dzīvojot brīvībā, mājputni var inficēties dažādos veidos. Taču iespējams veikt vairākus profilaktiskos pasākumus, lai pēc iespējas vairāk putnu un arī sevi pasargātu no saslimšanas.
1. Ierobežo vistu brīvību, turot tās voljeros.
2. Vistas nošķir no ūdensputniem. Tās nedrīkst kopā dzīvot un arī dzert no pīļu dīķa.
3. Vistu dzīvesvietai, ēdienam un olām nedrīkst piekļūt žurkas, kas sevišķi čakli pārnēsā salmonelozi. Ja vistas tur būros, žurkām var izlikt indi, bet to nevar darīt, ja vistas brīvi staigā apkārt.
4. Būrim vēlams uzlikt sietu, lai izvairītos no saskares ar savvaļas putniem, jo īpaši ar baložiem un vārnām.
5. Būris un ligzdas jātīra, lai vienmēr būtu svaigi pakaiši.
6. Vienmēr jānodrošina svaigs dzeramais ūdens (tāds, ko dzer arī saimnieks), nevis no peļķes.
7. Barībai jābūt kvalitatīvai. Nederēs, piemēram, ilgi saulē turētas ēdiena atliekas.
8. Ideālā variantā kopējam pirms iešanas kūtī jāuzvelk atsevišķi apavi un virsvalks.