Sarkanā, dzeltenā, zaļā - paprika!

Paprikas audzēšana uz lauka: kā to pasargāt šobrīd? 4

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

“Šogad paprikas siltumnīcā auga lielas, bet augļi aizmetās vēlu un tagad vēl ir mazi. Laba raža ir uz lauka, bet vēl nav gatavi. Vai rakt ārā un nest siltumnīcā?” – jautā Zane Skrīveros.

“Lai paprika labi apputeksnētos, to vajag maigi papurināt,” skaidro dārzeņu kolekcionāre Mirdza Bogdanova. Laukā to izdara vējš, tādēļ arī labāka raža. Siltumnīcā augiem jāpalīdz un pašam jākļūst par vējiņu. Kolekcionāre ik dienu, ieejot siltumnīcā, papurina gan tomātus, gan paprikas stādus. Viegli pasit pa ziediem, lai notiek labāka apputeksnēšanās.

Vainojams karstums

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad sliktākā ražā vainojams arī lielais karstums.

Daudzi sūdzas, ka arī tomātiem slikti aizmetās augļi. To var redzēt pēc auga – pirmie ķekari aizmetušies, taču tie, kas ziedēja trakajā karstumā, ir tukši vai tikai pa kādam auglītim. Līdzīgi tas notika arī ar papriku. Lielā karstumā putekšņi sadeg. Augustā, kad karstums rimies, augi sāk atdzīvoties. Siltumnīcā ļauj augiem augt, cik atļauj laika apstākļi. Ja rudens ilgs, raža ienāksies.

Slikta kompānija

Vēl paprikas neražā var būt vainojams tas, ka tai patīk mitrums, saule un siltums – līdzīgi kā gurķiem. Saviem lolojumiem kolekcionāre ik dienu uzmiglo pa lapām ūdeni, laista devīgi. Bet, ja to audzē kopā ar tomātiem, kam vajadzīgs sausāks gaiss, ir liels augums, kas rada ēnu, tad paprika jutīsies slikti.

Lauciniekus satin

Kolekcionāre iesaka lauka papriku labāk nerakt ārā, bet uzklāt balto pretsalnu plēvi. Vislabāk to uzlikt vakarā, bet pa dienu ļaut augiem sauļoties. Ja katru dienu nevar auklēties ar augiem, agroplēvi var uzlikt stabili un atstāt arī pa dienu. Ja ir siltumnīca, dažus augus eksperimentālā kārtā var arī izrakt un ienest tajā. Taču nevar cerēt, ka paprika turpinās augt, it kā nekas nebūtu noticis. Tai ir liela sakņu sistēma, un tā tiks traumēta izrokot. Iespējams, raža labāk nogatavosies pie izrautā auga, taču augt un briest augļi neturpinās – tikai var cerēt, ka iekrāsosies. Savukārt uz lauka tie var turpināt augt. Atšķirībā no lauka tomātiem rudenī paprikai veģetācija ir ilgāka, nav postošu slimību. Kad auglis izbriedis liels, sāk iekrāsoties, to var noraut un ļaut procesu pabeigt telpās. Turklāt tas jau tāds pats būs diezgan gards.

Reklāma
Reklāma

Norauta negatava paprika neienākas tik labi kā tomāti.

Padoms!

Paprikai ir garāks veģetācijas periods nekā tomātiem, tāpēc to vajadzētu izstādīt uz lauka pēc iespējas agrāk. Lai to varētu izdarīt salnu dēļ, kolekcionāre izrok tranšejas, kurās ieber nopļauto zāli, kūtsmēslus, kompostu, uzber augsni. Organiskās vielas sadaloties sildīs augsni. Tajā stāda papriku un papildus piesedz ar agroplēvi.

Pārbaudīts praksē!

Foto: SHUTTERSTOCK


Lai nākamgad būtu labāka raža, kolekcionāre vispirms iesaka kritiski apskatīt savu siltumnīcu. Diemžēl visām jaunajām, skaistajām polikarbonāta un plēves ēkām ir pārāk maz ventilācijas iespēju. Par to audzētāja pārliecinājusies arī savā praksē. Vecajās, ne visai glītajās, pašu konstruētajās koka būdās, kur plēvi karstā laikā var pacelt visiem būves sāniem, augi jūtas daudz labāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.