Publikācijas foto

Kā pasargāt bērnu no traumām aktīvās atpūtas laikā? 0

Vasaras sezonai strauji tuvojoties, ir laiks sākt domāt par aktīvās atpūtas iespējām. Siltais laiks ir ideāli piemērots skrituļošanai un braukšanai ar velosipēdu. Pirms dodaties ģimenes izbraukumā, rūpīgi jāpārdomā bērnu drošības priekšnoteikumi. Latvijā bērnu traumatisma līmenis ir visai augsts, tāpēc svarīgi ar bērnu pārrunāt drošību pirms aktīvās atpūtas priekiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Drošības ievērošana ir būtiska ne tikai pilsētvidē, bet arī pārvietojoties pa nomaļiem lauku celiņiem, parkiem un dzīvojamajām zonām.

Jālieto drošības līdzekļi

Viens no svarīgākajiem faktoriem bērna drošībai aktīvās atpūtas laikā ir aizsarglīdzekļu lietošana. Gan skrituļojot, gan braucot ar velosipēdu noteikti jāizmanto drošības ķivere. Visbiežākā trauma , bērniem krītot, ir viegli smadzeņu satricinājumi. Ķivere būs tas drošības līdzeklis, kurš spēs pasargāt arī no smagākām galvas traumām. Vienmēr pārbaudiet, vai bērns ķiveri ir kārtīgi aizsprādzējis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papildus ķiverei noteikti jāizmanto arī roku, kāju un ceļu aizsargi. Visbiežāk bērni krītot iegūst vieglus nobrāzumus, taču nelietojot aizsargus, pastāv iespēja traumēt ceļu bļodiņas vai pat salauzt roku.

Neatņemama drošības sastāvdaļa ir atstarojošie elementi. Tos jālieto gan dienā, gan vakarā. Ieteicams arī bērna apģērbā iekļaut kādu no atstarojošajiem elementiem, lai bērns būtu pamanāms visiem satiksmes dalībniekiem.

Jāpārbauda tehniskais stāvoklis

Ja esat nolēmuši doties izbraucienā ar velosipēdiem, noteikti jāapskata un jānovērtē braucamrīku tehniskais stāvoklis. Velosipēdam vienmēr jābūt labā tehniskā stāvoklī. Velosipēda pārbaudi jāsāk ar bremžu apskati. Tām jābūt kārtīgi noregulētām.
Bērnu velosipēdam vajadzētu būt aprīkotam ar dubulto bremžu sistēmu. Tā paaugstinās bērna drošības līmeni uz ceļa.

Ja esat nolēmuši par labu skrituļošanai, jāpārbauda arī skrituļslidas. Pārliecinieties, vai visas riteņu un rāmja skrūves ir kārtīgi pievilktas, lai skritoļošanas laikā tās neatskrūvētos vaļā. Ja nodiluši skrituļslidu ritentiņi, tos būtu ieteicams nomainīt. Jāatceras, ka ritošajai slidu daļai visvairāk kaitē mitrums un putekļi, tāpēc slidas ieteicams notīrīt pēc katras izmantošanas reizes. Darba kārtībā esošs aktīvās atpūtas ekipējums ir bērnu drošības garants.

Jāpārliecinās par atbilstošu izmēru

Pirms došanās ceļā, būtiski novērtēt jau esošo braucamrīku vai izvēlēties mazajam sportistam jaunu un piemērotāku transportlīdzekli. Nereti vecāki dod priekšroku lielākam velosipēdam, bet tas nav labākais variants. Šādu braucamrīku bērnam būs pagrūti vadīt. Tas var būt bērnam par smagu, un šāda velosipēda vadīšana tikai palielinās nelaimes gadījumu risku. Izvēloties velosipēdu, jāņem vērā bērna garums un kāju iekšpuses augstums.

Reklāma
Reklāma

Arī izvēloties skrituļslidas, nevajadzētu paļauties uz sabiedrībā populāro viedokli, ka slidām jābūt izmēru lielākām nekā bērna apaviem. Bērniem ieteicams izvēlēties slidas ar augstākiem zābaciņiem un stingriem stiprinājumiem, lai potīte vienmēr būtu stabila. Atbilstošs inventāra izmērs palīdzēs pasargāt bērnus no traumu iegūšanas.

Jāizvēlas drošs maršruts

Arī maršruta izvēlei ir liela nozīme. Braucienam ar bērnu jāizvēlas pēc iespējas drošāks maršruts. Lieliska izvēle būs aktīvai atpūtai paredzētās takas, parki vai sporta trases. Priekšroka jādod maršrutam, kurā ir maza iespēja pēkšņi parādīties neparedzētam šķērslim. Tieši tāpēc pirms došanās ceļā, maršrutu ieteicams ar bērnu pārrunāt.

Ja izvēlētais maršruts nav Jums pazīstams,neļaujiet bērnam atpalikt vai braukt ar nepiemērotu ātrumu. Bērni itin bieži mēdz gūt traumas arī braukājot pa pagalmu. Tieši tāpēc vēl neatklāta maršuta pārrunāšana ir tik nozīmīga.

Vecākiem der zināt, ka:

– Bērnam sasniedzot 10 gadu vecumu ir jāiegūst velosipēda vadītāja tiesības

– Bērni, kuri sasnieguši 7 gadu vecumu, drīkst pārvietoties pa brauktuvi, ja bērnu pavada pilngadīga persona , kura ieguvusi transportlīdzekļa vadīšanas apliecību

– Līdz 12 gadu vecumam ķiveres lietošana ir obligāta

– Mazākajiem braucējiem pie velosipēda jāpiestiprina karodziņi, kas paceļas virs velosipēda – tie nodrošinās bērna redzamību grūti pārredzamās situācijās

– Bērni mācās no Jūsu piemēra. Stāstiet bērniem par drošību aktīvās atpūtas laikā un ievērojiet drošības principus arī paši

Svarīgi bērnam iemācīt atbildīgu attieksmi pret drošību jau no mazotnes. Laika gaitā bērns jau patstāvīgi spēs novērtēt dažādas bīstamas situācijas. Noteikti jāparūpējas par bērna vecumam atbilstoša aktīvās akpūtas ekipējuma iegādi.

Velosipēdi (skatīt šeit) un skrituļslidas interneta veikalā 220.lv pieejamas daudzveidīgā klāstā. Šajā tiešsaistes veikalā iespējams apskatīt arī visus nepieciešamos aizsarglīdzekļus. Izglītosim bērnus par drošību uz ceļa, lai aktīvā atpūta sniegtu tikai patīkamas emocijas. Nav nekā svarīgāka par mūsu bērnu drošību!