Kā pasargāt bērnu no applaucējumiem un apdegumiem 0
Applaucējumus un apdegumus bērni visbiežāk gūst mājās, turklāt – tuvinieku klātbūtnē! Šīs nelaimes var novērst, ja pieaugušie bīstamās situācijas pamana laikus.
Mazi bērni it bieži applaucējas, sēžot klēpī pieaugušajam, kurš dzer karstu kafiju vai tēju. Proti, vienā acumirklī trauka saturu uzgāž sev virsū, jo spēj aizsniegties tālāk, nekā vecākiem šķiet.
Pat nelielas krūzes tilpums mazajam augumam ir kā spainis verdoša ūdens pieaugušajam.
Tāpat bērni prot piekļūt arī katliem uz plīts vai, pavelkot galdautu, tikt pie kafijas kannas. Tikpat bīstamus applaucējumus gūst, ja karsta šķidruma trauks atdzišanai novietots uz grīdas vai krēsla. Tas attiecas arī uz gludekļiem…
Ja bērns ir applaucējies vai guvis apdegumu, jārīkojas ātri! Nekavējoties šī vieta vismaz 10 minūtes jādzesē vēsā, bet ne ledainā tekošā ūdenī. Ja apdegums vai applaucējums ir zem apģērba, to nedrīkst uzreiz noraut. Dzesējošais ūdens jālej tieši uz drēbēm vai, ja iespējams, zem tām. Tikai tad var mēģināt uzmanīgi novilkt apģērbu, ja vien tas nav pielipis ādai. Pēc apdeguma dzesēšanas bērns ir jāpasargā no atdzišanas, tāpēc jāsasedz.
Ja radušās tulznas, tās nedrīkst pārdurt, jo ādas slānītis cietušo vietu sargā no infekcijas. Ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība, zvanot 113. Tas vienmēr jādara, ja ir cietusi seja, jo ir iespējams elpceļu apdegums. Gaidot mediķus, uz brūces nekas nav jāliek un tā nav arī jāpārsien.
Ja apdegums ir mazāks, ieteicams konsultēties ar bērna ārstu. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
Par notikušo nelaimi nedrīkst bērnam likt justies vainīgam. Par to atbildīgi ir pieaugušie…