Kā pārziemināt un saglabāt pelargonijas līdz pavasarim? 0
Autore: Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis
Kā saglabāt pelargonijas līdz pavasarim? Jautā Marta B. Konsultē zemnieku saimniecības “Zutiņi” saimniece Rūta Beirote.
Pelargonijas ir vienas no populārākajām balkona un terases puķēm, kas apbur ar plašu krāsu daudzveidību un priecē visu vasaru. To izcelsme ir Dienvidāfrika, tāpēc mūsu ziemās ārā izdzīvot nevar. Augi spēj izturēt īslaicīgu vieglu salnu, bet, ja gaisa temperatūra vairākas naktis pēc kārtas būs zem nulles grādiem, augi aizies bojā.
Vislabāk pārziemo parastās jeb stāvās
Zemnieku saimniecības Zutiņi saimniece Rūta Beirote uzsver, ka noteikti vērts pārziemināt pelargonijas, un to var samērā viegli izdarīt, īpaši parastās jeb stāvās pelargonijas. Grūtāk būs ar kāpelējošajām un nokarenajām pelargonijām. Ļoti stīgojošās Ville un Decora sērijas nokarenās pelargonijas var pārziemināt tikai vēsās telpās, jo siltumā tās izstīdzēs. Tām visu sezonu raksturīga ļoti strauja augšana, ko ziemā grūti piebremzēt.
Izvēlas vēsu un gaišu telpu
Visām pelargonijām vislabākie ziemošanas apstākļi ir vēsā (5–7 °C), gaišā telpā pie loga. Ja tādas vietas nav, jāizlīdzas ar to, kas ir.
Tomēr tumšs un vēss pagrabs šim augam gan nederēs – tas vienkārši sapūs. Ja audzētājs ir atradis savu veidu, kā pelargonijas veiksmīgi pārziemināt, eksperimentēt vairs nevajadzētu.
Apgriež pakāpeniski
Pirms nešanas telpās stāvās pelargonijas apgriež, veidojot kompaktu krūmiņu. Tāpat izgriež vecos un pārkoksnējušos zarus. Apgriež arī nokarenās pelargonijas, lai samazinātu zaļo masu, kas apgrūtina ziemošanu. Vislabāk apgriezt jau septembra sākumā, darot to pakāpeniski, lai neizraisītu augam uzreiz lielu stresu. Kāpelējošās pelargonijas labāk neapgriezt un mēģināt pārziemināt visā augumā.
Sākoties rudens lietavām, ieteicams podus pārvietot zem kādas nojumes vai ienest siltumnīcā.
Pie telpām pieradina pamazām
Ja paredzēts ziemā pelargonijas turēt vēsās telpās, tad ārā tur iespējami ilgāk. Bet, ja pārziemināšanai paredzētā telpa ir silta istaba pie apkures radiatora, nes iekšā jau septembra vidū, lai izvairītos no krasām temperatūras atšķirībām. Jebkurā gadījumā augu pie telpām pieradina pamazām – vispirms 3–4 dienas paturot kādā vēsākā telpā, piemēram, kāpņutelpā vai garāžā.
Nedrīkst pārlaistīt
Pelargonijas ir sausumizturīgas, taču jutīgas pret lieku mitrumu. Laistīšanas režīms atkarīgs no temperatūras. Ziemā, turot augus vēsākā telpā, jāuzmanās no pārlaistīšanas.
Jālaista tikai 1–2 reizes mēnesī. Lai neveidotos kātu puve, augsnei jābūt tikai viegli mitrai.
Siltā istabā pelargonijas laista, kā ierasts. No janvāra augus atsāk mēslot reizi mēnesī, bet intensīvi ar ziedošām puķēm paredzētu mēslojumu – no marta, kad jau var nodrošināt piemērotus gaismas apstākļus.
Dzinumus izmanto pavairošanai
Ziemošanas laikā pelargonijas vissliktāk jūtas ap Ziemassvētkiem, kad gaismas vismazāk. Siltās telpās tās turpina augt un, trūkstot gaismai, izstīdzēs. Izstīdzējušos dzinumus var sākt apgriezt no februāra, un tie lieliski noder auga pavairošanai vai atjaunošanai ar spraudeņiem. Ieteicams pelargoniju krūmus atjaunot ik pēc 3–4 gadiem, jo ar laiku samazinās ziedēšana un augs noveco.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.