Kā pārziemināt ledenītes: 6 dārznieces padomi 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Esmu dzirdējusi, ka var pārziemināt ne tikai begonijas, bet arī lielā auguma ledenes. Kā tas būtu jādara?” – jautā Aija no Dobeles.
Pērn liela auguma begonijas ar labām sekmēm pārziemināja arī Gunitas Behmanes-Rudzītes ģimenes stādaudzētavā “Viduļi”. No 50 augiem neizdzīvoja tikai daži. Tātad – pasākums ir tā vērts.
1. Sekmīgs liela auguma ledeņu pārziemināšanai ir labs pagrabs. Piemērots ir tāds, kurā glabā kartupeļus. Gaisa temperatūra tajā nedrīkst noslīdēt zem 1 °C un būt augstāka par 5–6 grādiem. Ja tā būs zemāka, augs nosals, ja augstāka – izkaltīs.
2. Rudenī, kad augi noziedējuši, tos nogriež, atstājot vien mazu stumbenīti, un ar visu podiņu liek pagrabā. Svarīgi, lai augsne būtu drīzāk sausa nekā slapja.
3. Ja nav pārliecības par sava pagraba kvalitāti, ledenes var izmēģināt glabāt dažādās vietās. Galvenais, lai tajās būtu vajadzīgā temperatūra. Pavasarī varēs noteikt, kurā vietā puķes pārziemojušas vislabāk.
4. Jārēķinās, ka puķes mostas lēni, arī augšanu uzsāk pamazām. Puķes iznes no glabātavas siltumā un gaismā, kad jau sāk kļūt siltāks un gaišāks. Katram jāaprēķina, cik agri varēs nodrošināt puķei vajadzīgo gaismu un siltumu. Ja ir tikai neapkurināma plēves siltumnīca, steigties nevajag.
5. No ziemotavas izņemtos augus pārstāda auglīgā augsnē. Pēc vajadzības laista un mēslo. Vecie augi uzņem apgriezienus lēnām, bet sakuplo skaisti un zied bagātīgi.
6. Liela auguma ledenes parasti audzē kā viengadīgās puķes, taču var pamēģināt tās pārziemināt. Laksti uz šo laiku jau zaudējuši kuplumu, nav žēl nolauzt.