Foto – Shutterstock.com

Kā pārvarēt nogurumu tumšajā ziemas laikā 0

Gadalaikiem un saules gaismai ir nenoliedzama ietekme uz cilvēka pašsajūtu – tumšais ziemas laiks cilvēka enerģijas līmeni, miega režīmu, noskaņojumu un pat vielmaiņu bieži vien ietekmē negatīvi. Šādā laikā cilvēki bieži izjūt spēcīgu pārslodzes un noguruma sajūtu, ko uzveikt vairs neizdodas pat ar stipru kafijas tasi. Arī našķoties bieži vien gribas biežāk. Kā ar vienkāršiem un veselīgiem paņēmieniem uzveikt ziemas nogurumu un atgūt enerģiju, stāsta „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Kā atpazīt ziemas nogurumu?
Simptomi, kas raksturīgi ziemas nogurumam, ir nepārejošs nogurums un nespēja izgulēties, kas var izraisīt arī aizgulēšanos. Tāpat ziemas nogurumam raksturīga nomāktība, jūtīgums, viegla aizkaitināmība. Turklāt šo nogurumu cilvēki izjūt arī fiziski, jo rokās un kājās var būt jūtama smaguma sajūta. Bieži vien cilvēki izjūt arī lielāku apetīti nekā parasti, īpaši pēc ēdieniem ar augstu ogļhidrātu saturu, kas savukārt veicina pieņemšanos svarā.

Lai gan iemesli, kas izraisa ziemas nogurumu, cilvēkiem var atšķirties, tomēr daži galvenie faktori nepatīkamajām sajūtām ir, piemēram, cilvēka bioloģiskais pulkstenis jeb cirkadiānais ritms, ko ietekmē dienas gaismas trūkums. Īsās dienas un saules gaismas trūkums ietekmē cilvēka noskaņojumu, turklāt saules gaismas trūkums liek organismā pastiprināti izdalīties melatonīnam jeb miega hormonam, kā rezultātā cilvēks nespēj atpūsties un miegains jūtas arī dienas laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saules gaismas trūkuma iespaidā cilvēka smadzenēs krītas arī serotonīna jeb tā dēvētā laimes hormona līmenis – tas liek cilvēkam justies nomāktam. Turklāt biežāk šiem riska faktoriem ir pakļautas sievietes, gados jauni cilvēki un cilvēki ar garīgām saslimšanām, piemēram, klīnisku depresiju. Vīriešus tas skar retāk, taču viņi simptomus var izjust spēcīgāk.

Ikdienas paradumi cīņai pret ziemas nogurumu
Lai gan ziemas nogurums skar ne vienu vien pasaules iedzīvotāju, ikdiena lēnāka nepaliek. Tieši tāpēc ir būtiski ieviest savā ikdienā dažus vienkāršus paradumus, kas palīdzēs nogurumu pieveikt un saglabāt enerģiju un vitalitāti.

Kā atgādina „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins, liela ietekme uz cilvēka pašsajūtu ir uzturam – īpaši svarīgi tas ir cīņā pret ziemas nogurumu. Ēdienkartei un arī ēšanas laikam ir būtiska nozīme attiecībā uz cilvēka pašsajūtu un enerģijas daudzumu.

Izjūtot ziemas nogurumu, būtu jāizvairās no pārtikas, kas satur daudz ogļhidrātus, piemēram, miltu izstrādājumi un saldumi. Šāda veida pārtika ne vien organismam nesniedz nepieciešamo uzturvielu devu, bet mazina enerģiju un ietekmē cilvēka noskaņojumu, liekot zaudēt koncentrēšanās spējas un izraisot garastāvokļa maiņas.

Ziemas noguruma ārstēšanai farmaceits rekomendē uzturā iekļaut vairāk salikto ogļhidrātu – pilngraudu produktu, dārzeņu un augļu. Tas nodrošinās organismu ar enerģijai un labsajūtai būtiskākajiem vitamīniem – A, B, C un D, kā arī stabilizēs cukura līmeni asinīs, pozitīvi ietekmējot enerģijas līmeni. Ja vitamīnus nav iespējams uzņemt ar pārtiku, aptiekās pieejams plašs klāsts ar uztura bagātinātājiem un bezrecepšu medikamentiem, kas paredzēti atmiņas, koncentrēšanās spēju un vispārējas smadzeņu darbības uzlabošanai, kā arī enerģijas lādiņam, kas būs īpaši noderīgi cīņā pret ziemas nogurumu.

Reklāma
Reklāma

Kā skaidro farmaceits, uztura bagātinātāji, kas paredzēti enerģijas vairošanai, pozitīvi iedarbojas arī uz smadzeņu darbību un var tikt lietoti dažādos gadījumos. Tomēr galvenokārt tie būtu jālieto, ja ilgstoši jūtama noguruma un spēku izsīkuma sajūta, no kuras neizdodas atbrīvoties pat izguļoties, bieži jūtamas galvassāpes, rodas grūtības koncentrēties un pasliktinās atmiņa.

Ilgstošs nogurums var rasties arī pastāvīga stresa rezultātā, kas savukārt var izraisīt vitamīnu, mikroelementu un aminoskābju deficītu. Lai gan šāda veida preparātu lietošanas kurss ir vidēji viens līdz trīs mēneši, enerģijas un darbaspēju pieaugums būs jūtams jau pirmās nedēļas laikā. Farmaceits skaidro, ka atkarībā no tā, vai izvēlētais preparāts ir komplekss vai mono preparāts, tā darbību nodrošina optimāla uzturvielu kombinācija vai arī konkrētā auga ārstnieciskās īpašības. Preparāti, kas paredzēti enerģijas lādiņam, bieži vien satur tādas sastāvdaļas kā žeņšeņa, baltās vai zaļās tējas, guaranas (šī auga sēklas satur trīs reizes vairāk kofeīna nekā kafijas pupiņas), zeltsaknes ekstraktu vai kofeīnu.

Farmaceits atgādina, ka cīņā ar ziemas nogurumu papildus sabalansētai pārtikai un uztura bagātinātājiem liela nozīme ir arī veselīgiem ikdienas paradumiem. Tāpēc ikdienā noteikti būtu jāiekļauj kaut minimālas fiziskas aktivitātes. Lai gan visiem cilvēkiem sporta zāles apmeklēšana nav saistoša, ik dienas būtu jācenšas doties vismaz nelielā pastaigā svaigā gaisā. Tas ne vien sniegs enerģiju, bet arī uzlabos noskaņojumu, palīdzot cīnīties ar nogurumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.