Daudzi Latvijas uzņēmumi un iedzīvotāji ziedo, atbalstot Ukrainas cīņu pret Krievijas agresiju. Tādi ir arī attēlā redzamie “tvitera konvoja” īstenotāji Reinis Pozņaks un Mārtiņš Dzenītis, kas par ziedojumiem iegādājas apvidus auto un tos nogādā Ukrainas aizstāvjiem. Kā ziedot pareizi – skaidro VID.
Daudzi Latvijas uzņēmumi un iedzīvotāji ziedo, atbalstot Ukrainas cīņu pret Krievijas agresiju. Tādi ir arī attēlā redzamie “tvitera konvoja” īstenotāji Reinis Pozņaks un Mārtiņš Dzenītis, kas par ziedojumiem iegādājas apvidus auto un tos nogādā Ukrainas aizstāvjiem. Kā ziedot pareizi – skaidro VID.
Foto: Artis Drēziņš

Kā pareizi ziedot Ukrainai? 0

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Kopš sācies karš Ukrainā, ziedojumus uz šo valsti sūta gan privātpersonas, gan uzņēmēji, gan organizācijas. Kā to pareizi izdarīt?

“Latvijas Avīze” pagājušajā nedēļā rakstīja par akciju “tvitera konvojs”, kuras īstenotājs Reinis Pozņaks kopā ar Mārtiņu Dzenīti par ziedojumiem iegādājas apvidus auto un tos nogādā Ukrainas aizstāvjiem. Akcijas laikā jau saziedoti vairāk nekā 80 tūkstoši eiro. R. Pozņaks atklāj, ka visas darbības veic ar bankas starpniecību un cer uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pretimnākšanu attiecībā uz finansēm. Lūdzām VID skaidrojumu, kā jārīkojas šādos gadījumos un kā pareizi noformēt palīdzību Ukrainai, lai vēlāk ziedotājiem nenāktos sastapties ar jelkādām problēmām attiecībā uz nodokļu aprēķināšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā liecina VID sniegtā informācija, pastāv trīs veidi, kā iespējams ziedot. Iedzīvotāji var ziedot budžeta iestādei, Latvijā reģistrētai biedrībai, nodibinājumam, reliģiskai organizācijai vai iestādei, kurai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss, piemēram, “ziedot.lv”, kā arī ES vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī reģistrētai nevalstiskai organizācijai, kura darbojas sabiedriskā labuma organizācijas nosacījumiem pielīdzināmā statusā. Šos ziedojumus var iekļaut gada ienākumu deklarācijā kā attaisnotos izdevumus un saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu. Uzņēmumi var ziedot Latvijā reģistrētai sabiedriskā labuma organizācijai, kura nodrošina koordinēta atbalsta sniegšanu Ukrainas karadarbībā cietušajiem un budžeta iestādei, valsts muzejam vai valsts kapitālsabiedrībai, kura veic Kultūras ministrijas deleģētas valsts kultūras funkcijas. Šajā gadījumā ziedojumiem PVN nepiemēro un PVN par ziedoto preču iegādi vai to ražošanai iegādātajiem materiāliem un pakalpojumiem nav atskaitāms kā priekšnodoklis. Uzņēmumi var ziedot preces un naudu arī personām Ukrainā bez sabiedriskā labuma organizācijas starpniecības un šādā gadījumā UIN deklarācijā par attiecīgo mēnesi ziedojuma summa jānorāda kā ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi.

VID arī norāda – tiem reģistrētajiem PVN maksātājiem, kuri ziedo preces, par kuru iegādi vai to ražošanai iegādātajiem materiāliem un pakalpojumiem iepriekš ticis atskaitīts priekšnodoklis, korektai PVN piemērošanai ir divi iespējamie risinājumi – koriģēt iepriekš atskaitīto priekšnodokli vai aprēķināt PVN par ziedotajām precēm kā par pašpatēriņu, izrak­stot nodokļa rēķinu sev pašiem. Runājot par humānās palīdzības piegādēm un muitas procedūru, VID aicina vispirms sazināties ar palīdzības sniegšanas koordinatoriem Latvijā. Ja humānās palīdzības sūtījumi tiek piegādāti, izmantojot humānās palīdzības centru organizēto atbalstu, nav nepieciešams piemērot muitas procedūru “eksports”. VID ziedotājiem iesaka sagatavot detalizētu preču aprakstu, lai nodrošinātu uzskaiti nosūtītājam, kā arī atvieglotu preču šķirošanu humānās palīdzības piegādes starpniekiem Lietuvā vai Polijā. Formēt eksporta muitas deklarāciju, ja humānās palīdzības sūtījums tiks piegādāts uz Ukrainu, nav nepieciešams, lai gan uzņēmējiem šāda iespēja tiek nodrošināta.

Ja uzņēmējs būs izvēlējies noformēt eksporta muitas deklarāciju, tā jānoslēdz attiecīgās ES dalībvalsts muitas iestādē uz robežas ar Ukrainu. Ja eksporta muitas deklarācija, ņemot vērā situāciju, nebūs noslēgta, bet humānās palīdzības krava būs nogādāta uz Ukrainu, tad, lai eksportu noslēgtu, izmantojot VID EDS, jāiesniedz vismaz alternatīvo pierādījumu minimums – starptautisko auto pārvadājumu pavadzīmi (CMR) ar saņēmēja atzīmi “Ukraina”, atgādina VID. Lai arī dienestam lūdzām detalizētu skaidrojumu, kā pareizi jārīkojas “tvitera konvoja” akcijas rīkotājiem, līdz raksta nodošanas brīdim šādu skaidrojumu nesaņēmām.

Kā liecina “ziedot.lv” informācija, līdz piektdienai Ukrainai bija saziedoti jau 5,9 miljoni eiro. Šī labdarības organizācija saziedoto sola izlietot tur, kur tas būs visvairāk vajadzīgs. Sadarbībā ar Aizsardzības ministriju uz Ukrainu tiek sūtīta degviela un pirmās palīdzības preces. Kā liecina “ziedot.lv” atskaites, saziedotie līdzekļi tiek izlietoti gan medicīnas preču iegādei Ukrainas civiliedzīvotājiem un Ukrainas aizsardzības spēkiem, gan guļammaisu un pārtikas iegādei, termokameru, ģeneratoru un citu preču iegādei. Tie uzņēmēji, kas vēlas palīdzēt Ukrainai, var pieteikties “palidziukrainai.lv”, kas koordinē atbalsta sniegšanu. Šajā lapā Ukrainas iedzīvotāji, kas ieradušies Latvijā, var uzzināt par palīdzības iespējām, nepieciešamajiem dokumentiem, izmitināšanu, kā arī darba iespējām Latvijā, to skaitā atbalstu jaunuzņēmumiem, kas ir gaidīti Latvijā.