Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SHUTTERSTOCK

Kā pareizi uzvesties, ja mežā satiec lūsi vai lāci? 8

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Kā būtu pareizi uzvesties, mežā satiekot lūsi vai kādu citu no lielajiem plēsējiem?” jautā Baiba no Rīgas.

Dodoties sēņot, ogot vai pastaigājoties mežā, iespēja nokļūt tiešā lūša vai vilka tuvumā ir ārkārtīgi niecīga. Šie dzīvnieki ir ļoti uzmanīgi – laikus pamanīs cilvēka tuvošanos un dosies prom. Vienīgais, ko varēs ieraudzīt, – svaigas pēdas sniegā vai smiltīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēkam var uzbrukt slims, savārdzis vai ievainots dzīvnieks un arī tikai tad, ja tam nebūs citu iespēju, kā sevi aizstāvēt. Tāpēc, ja arī plēsējs tiek pamanīts, nevajag tam tuvoties, bet, paturot to redzeslaukā, atkāpties.

Pavasarī nevajag censties tuvoties maziem, šķietami mīlīga izskata kucēniem, kas nejauši pamanīti meža biezoknī. Tie var būt vilcēni, kam tuvumā var būt arī vilcene. Jāatturas no tuvošanās jebkādiem meža dzīvnieku mazuļiem, nedrīkst tos ņemt rokās, glaudīt – tā tiek apdraudēta ne tikai jūsu pašu veselība un dzīvība, bet arī mazuļu drošība.

Daudz bīstamāka ir situācija, ja šāds dzīvnieks pats ienāk lauku mājas pagalmā. Tas var liecināt, ka dzīvniekam ir kādas problēmas un tas nespēj savvaļā sev sagādāt barību vai arī populācija ir tik liela, ka trūkst barības. Kategoriski aizliegts tuvoties šādam dzīvniekam, un par notikušo jāziņo policijai.

Foto: SHUTTERSTOCK

Piemēram, Lietuvā bijis gadījums, kad mājas saimnieku prombūtnes laikā novārdzis lūsis saplosījis suni un pats apmeties suņa būdā.

Arī šķietami novārdzis lūsis ir ārkārtīgi bīstams!

Satikt mežā lāci ir arvien lielāka iespēja. Lācis ir ļoti gudrs dzīvnieks, ātri mācās un tikpat ātri saprot, ka neviens to neapdraud, tāpēc var atļauties vairāk, nekā cilvēkiem tas būtu pieņemami.

Dodoties mežā, var uzvesties gana trok­šņaini, lai meža dzīvnieki jūs sadzirdētu. Tomēr nav nepieciešamības pastiprināti trokšņot, lai nesatiktos ar lāci, jo lācis ļoti ātri sapratīs, ka klaigāšana to neapdraud. Ja lācis būs nolēmis kādu apēst, visticamāk, to arī izdarīs. Šāds lācis būs vecs, slims vai kā citādi ieinteresēts.

99,9 procentos gadījumu lācis, satiekoties ar cilvēku, aizbēgs – kamēr nesapratīs, ka var atņemt kādam sviestmaizi, ogu grozu vai kaut ko tamlīdzīgu.

Ja lācis strauji tuvojas un jau ir tiešā tuvumā, var izplest rokas virs galvas un skaļi iekliegties. Lācim šķitīs, ka pretinieks ir daudz lielāks un spēcīgāks. Iespējams, tas atturēs no tuvošanās.

Reklāma
Reklāma

Ja lācis tomēr sastapts, jāapstājas un, paturot dzīvnieku acīs, lēnām jāatkāpjas. Nedrīkst izprovocēt uzbrukumu ar straujām kustībām, citu rīcību, kas var liecināt par agresiju.

Šopavasar šādā situācijā bija nonācis kāds Valmieras novada Skaņkalnes pagasta iedzīvotājs. Vīrietis devies sakraut malku pie jaunaudzītes pavisam netālu no savām mājām. Izdzirdot aiz muguras soļus un smagu elpošanu, vīrietis pagriežoties aptuveni 10 metru attālumā ieraudzījis lāci. Vīrietis paspējis iebļauties un sviedis lāča virzienā metrīgo baļķēnu. Lācis tajā pašā mirklī apstājies un mucis meža virzienā. Sviediena brīdī vīrietis bija saslējies, un lācim šķitis, ka darīšana ar lielu, bīstamu pretinieku.

Tomēr šajā gadījumā izglābties no lāča drīzāk palīdzēja veiksme.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.