Kā pareizi uzglabāt zivi, lai nekaitētu veselībai 0
Lasītājs jautā: “Esmu iegādājusies iztīrītu veselu lasi. Visu zivi uzreiz nevaru apēst, bet nezinu, kā to labāk uzglabāt, lai zivs nesabojātos un to varētu ēst vēlāk. Cik ilgi zivi drīkst turēt ledusskapī un cik – saldētavā?”
Saldēšana ir labākais zivs ilgtermiņa uzglabāšanas veids, skaidro uztura speciāliste Gita Ignace. Ledusskapī gan zivi nav ieteicams turēt ilgi.
Ja ledusskapja temperatūra ir ap 5 grādi, zivs būs svaiga tikai dienu. Ja uzglabā ilgāk, var savairoties veselībai nelabvēlīgi mikroorganismi.
“Ja zini, ka vienas dienas laikā zivi neapēdīsi, to noteikti sasaldē. Pārtikas drošības noteikumi īpaši strikti jāievēro, ja zivi dod bērnam vai grūtniecei,” uzsver speciāliste. Par to, ka zivs nav svaiga, liecina šādas pazīmes: nepatīkama, uzbāzīga smaka, nespodras zivs acis. Ja zivs miesā iespiež pirkstu, ilgi saglabājas bedrīte, bet svaigai zivij pirksta iespiedums ātri izlīdzinās.
Ja zivi saldē, uzturvērtība maz mainās. Zivs ir vērtīga galvenokārt labo polinepiesātināto taukskābju, kā arī viegli sagremojamo olbaltumvielu dēļ. Saldēšanas procesā tas nemainās vai mainās minimāli. Protams, nav ieteicams vairākkārt atlaidināt produktu.
Liesu zivi saldētavā var uzglabāt aptuveni septiņus, treknu zivi – četrus mēnešus. Jo treknāks ēdiens, jo mazāks uzglabāšanas laiks saldētavā. Ja zivs jau ir pagatavota un tad ielikta saldētavā, turēt drīkst tikai trīs mēnešus.
Ļoti svarīgi, kādā iepakojumā produkti tiek saldēti. Labāk lietot saldēšanai paredzēto iepakojumu. Ja izmanto parasto plastmasas maisiņu, iespējams, saldēšanas vai atlaidināšanas procesā radīsies organismam nelabvēlīgas vielas, kas pāries produktā.