Kā pareizi uzglabāt svētku eglīti? Vietējo audzētāju padomi 0
Lai Ziemassvētku eglīte izgreznota, smaržojoša un krāšņa priecētu līdz pat Vecgada vakaram, zaļsvārce ir pareizi jāuzglabā. Tālab piedāvājam ieteikumus, kā zaļsvārci pēc iespējas ilgāk saglabāt svaigu.
Eksperti iesaka nenest eglīti uzreiz siltā telpā. Krasās temperatūras maiņas dēļ skujas birs daudz un strauji. Vispirms pāris stundas eglīte jāpatur kāpņu telpā vai koridorā, kur nav tik silts kā istabā.
Pēc tam, kad izvēlēta eglītes atrašanās vieta telpā, jāpārliecinās, lai tuvumā neatrastos radiatori vai citas sildierīces.
Nocirstās eglītes pirms likšanas spainī apmēram 8-10 cm no stumbra apakšdaļas jāatbrīvo no mizas un jāapstrādā ar asu nazi, lai atvērtu svaigas poras.
Lai eglīte ilgāk izskatītos labi, tā jāuzstāda spainī ar mitrām un tīrām smiltīm. Pirms iebērt smiltis, spainī jāielej aptuveni litrs ūdens ar nelielu glicerīna vai želatīna daudzumu vai arī jāpievieno aspirīna tablete un divas karotes cukura. Egli jāuzstāda aptuveni 20 cm dziļumā un ik pa laikam jāaplaista. Ja nav pieejamas smiltis, eglīti var uzstādīt ūdens traukā, ūdenim pievienojot nedaudz citronskābes un krīta.
Eksperti norāda, ka vispierastākais variants ir eglīti uzstādīt egles kājā (krustiņā), bet tādā gadījumā ieteicams pie egles kāta pielikt mitru lupatiņu, kuru katru dienu jāmitrina ar ūdeni. Tāpat egles zarus var laiku pa laikam apsmidzināt ar ūdeni, tas palīdzēs kokam ilgāk saglabāt svaigumu.
Šie padomi lieti noderēs arī tad, ja pircējs izlems iegādāt eglīti podiņā un turpināt to audzēt tālāk.
“Ja tiek pirkta egle podiņā ar nolūku pavasarī iestādīt, tad noteikti nedrīkst istabā turēt ilgāk par trīs nedēļām, jo tiek izjaukts koka bioloģiskais ritms, kas savukārt nozīmē to, ka paliek daudz mazāka iespēja, ka tā pavasarī uzplauks,” stāsta “Latvijas Valsts meži” struktūrvienības “LVM Sēklas un stādi” direktors Guntis Grandāns.
Latvijā katru gadu tiek iestādīti aptuveni 20-23 miljonu egļu stādu un uz vienu Latvijas iedzīvotāju “Latvijas Valsts meži” katru gadu izaudzē aptuveni 10 eglītes.
“Latvijas mežos dabiski sastopamas pavisam četras skuju koku pamatsugas – parastā egle, parastā priede, parastais kadiķis un parastā īve Latvijas parastā egle ir vienīgā egles suga, bet tai ir aptuveni 140 dekoratīvas formas,” klāsta Grandāns.
Ziemassvētkiem tiek audzētas speciālas egles, gan Latvijas parastā egle, gan citu dekoratīvo sugu egles, piemēram, sudrabegle jeb asā egle, nordman egles. Lai izaudzētu vispieprasītāko izmēru, t.i., līdz diviem metriem, eglei ir jāaug aptuveni septiņus gadus. Visu šo laiku par eglīti tiek īpaši domāts – tā tiek mēslota, kopta, formēta – lai gala rezultātā panāktu skaistas un kuplas egles formu.
Zaļi domājošie cilvēki izvēlas egles podiņos, vecāka gadagājuma cilvēki pārsvarā pērk egļu zarus vai maza izmēra eglītes.