Kā pareizi tīrīt mēbeles? 0

Ar audumu apvilktās mēbeles ir regulāri jākopj, lai tās ilgāk saglabātu pievilcīgu izskatu un mājoklī būtu tīra un veselīga vide. Kā to darīt?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
3 horoskopa zīmes, kuru pārstāvji lieto par daudz alkohola
FOTO. Simtiem cilvēku un sajūta, ka ir tik nepareizi… Pēdējā gaitā izvadīts talantīgais basketbolists Jānis Timma
RAKSTA REDAKTORS
Latviešu ģimenes, kas piedzīvoja trillera cienīgu bēgšanu no Zviedrijas, meita izsludināta starptautiskā meklēšanā. Mammai ir versija, kāpēc ar tādu sparu tiek mēģināts atņemt bērnu
Lasīt citas ziņas

Ja uz dīvāna, gultas vai atpūtas krēsla nav traipu, tas vēl nenozīmē, ka mēbele ir tīra, jo tā uzkrāj putekļus. Tos vajadzētu vismaz reizi mēnesī izsūkt ar putekļu sūcēju. Ja nav šī sadzīves tehnikas priekšmeta, mīksto mēbeli var apstrādāt, izmantojot tautas metodi. Uz dīvāna, gultas vai krēsla uzklāj etiķa ūdenī (1 ēd. k. etiķa uz 1 l ūdens) samērcētu lina vai kokvilnas drānu (var izmantot vecu palagu) un ar paklāja dauzāmo izklapē mēbeli. Kad uzklātā drāna ir kļuvusi netīra, to izskalo, atkal iemērc etiķūdenī un atkārto, līdz uz drānas vairs nekrājas netīrumi. Pēc tīrīšanas mēbeļu audumam ļauj izžūt.

 

Jāņem vērā, ka no kokvilnas, lina un vilnas ražots mēbeļu audums, tīrot ar ūdeni, var sarauties, toties tas nedraud no akrila, poliestera, lavsāna, likras un citām sintētiskajām šķiedrām darinātajām tekstīlijām.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt mēbeļu pārvilkumi no kaprona, neilona un citām poliamīda šķiedrām praktiski neuzsūc mitrumu, tie ir noturīgi pret beršanu, bet spēcīgi elektrizējas.

Teikums, ko likt raksta beigās. Ilgi netīrītās mēbelēs vairojas putekļu ērcītes un dažādi patogēnie mikroorganismi. Jāņem vērā, ka tieši mājas putekļu ērcītes ir vienas no galvenajām astmas un alerģisko simptomu izraisītājām.

Mēbeļu auduma tīrīšanai var izmantot arī zāģu skaidas. Tās samērcē vājā etiķūdenī, nospiež un mitras plānā kārtiņā uzkaisa uz auduma, atstāj uz 10 minūtēm un ar drēbju suku noslauka.

Izmantojot ķīmisko tīrīšanas līdzekli, to vēlams lietot nelielā daudzumā un ar sūkli klāt virzienā no traipa malām uz centru. Mēbeles virsmu tomēr ieteicams apstrādāt no vīles līdz vīlei. Pirms ķeras pie speciālajiem mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļiem, vienmēr noteikti vajadzētu izlasīt lietošanas instrukciju un to ievērot. Citādi, piemēram, var nejauši izbalināt auduma krāsu. Vēl ir svarīgi pārāk nesamitrināt materiālu un pēc apstrādes rūpīgi noskalot tīrīšanas līdzekli.

 

Padomi

• Taukus, majonēzi, treknu mērci, saldējumu no mīkstajām mēbelēm var tīrīt ar ožamā spirta, sāls un ūdens maisījumu.

• No kafijas un tējas traipiem var atbrīvoties, tos uzreiz mazgājot ar spēcīgas koncentrācijas sālsūdeni. Var izmantot arī siltu ūdeni un ziepes.

• Piena atstāto traipu palīdz izņemt etiķūdens.

• Zāles un puķu lapu traipus var apstrādāt ar citronu sulu, ožamo spirtu vai citronskābi, pēc tam mazgājot ar siltu ziepj­ūdeni.

Reklāma
Reklāma

• Augļu sulas pēdas var mēģināt novērst, netīrās vietas uzreiz noberžot ar borspirtu un pēc tam pārbraucot ar asu suku. Labs līdzeklis ir arī citronu sula vai citronskābe, kā arī ožamā spirta un etiķa šķīdums. Sulu traipus var iztīrīt ar glicerīna un degvīna maisījumu, to ieberzējot audumā un pēc tam izskalojot.

• Uz sarkanvīna traipa, kamēr tas svaigs, lielā daudzumā var uzkaisīt sāli un ļaut tam ievilkties audumā. Kad traips izžuvis, sāli savāc ar putekļu sūcēju. Var arī izmantot spirtu vai ožamo spirtu ar ūdeni (1 tējk. spirta uz 1 glāzi ūdens).

• Kakao un šokolādes radītie traipi nekavējoties jānoberž ar aukstu sālsūdeni. Kamēr mēbeļaudums mitrs, netīrā vieta jānoziež ar glicerīna un olas dzeltenuma maisījumu, bet pēc tam jānoskalo ar siltu ūdeni.

• Asinis vispirms mazgā ar aukstu sālsūdeni, pēc tam ar viegli siltu ziepjūdeni. Iestāvējušos traipus sākumā paberž ar ožamā spirta šķīdumu (tējkarote uz glāzi ūdens), tad skalo ar siltu ūdeni.

• Izlijušo alu tīra ar ziepju gabaliņu. Pēc tam traipam uzklāj šķīdumu, kas pagatavots no divām ēdamkarotēm etiķa un litra ūdens. Kādu laiku ļauj ievilkties, tad mazgā ar tīru ūdeni.

• Ievārījums ir pieveicams, uz šiem laukumiem uzklājot no ziepjūdens un etiķa pagatavotu šķīdumu. Pēc izžūšanas traipu mazgā ar siltu ūdeni.

• Lodīšu pildspalvas un lūpukrāsas traipus var izņemt, tos paberzējot ar spirtā vai degvīnā samērcētu drāniņu.

• Smaržu traipi izzūd, ja tos paberzē ar spirtā samērcētu drāniņu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.