Foto: Iudina Ekaterina/SHUTTERSTOCK

Kā pareizi sagatavot augsni tomātiem? 0

“Mums ir uzcelta jauna siltumnīca. Tajā noņemta velēna. Ir atvesta melnzeme. Kā sagatavot augsni tomātiem? Cik biezā slānī tā jāliek?” – jautā Ārija no Olaines novada.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Velēnu parasti norok, ja to cauraugušas sakņu nezāles. Bet, ja zeme nav apaugusi ar gārsu, vārpatu un citām grūti iznīcināmām nezālēm, nav nepieciešams noņemt augsnes auglīgo virskārtu – tā iepriekšējā gadā jāuzrok un vairākas reizes jāuzrušina, lai velēna sadalās un augsne kļūst irdena.

Par to, kā siltumnīcā sagatavot augsni tomātu stādīšanai, ja augsnes virskārtu tomēr norok, stāsta zemnieku saimniecības Lejiņas saimniece, bioloģiskās lauksaimniecības piekritēja, pieredzes bagātā tomātu audzētāja Iveta Jogure.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav ieteicams ielabošanai izmantot nezināmas izcelsmes melnzemi, kas pirkta ar sludinājumu starpniecību, jo bieži vien tā ir neauglīga. Vislabāk augsni siltumnīcai ņemt no saviem tīrumiem vai tuvējiem laukiem (labas, auglīgas augsnes rādītājs ir nātres).

Siltumnīcas platībā, kur norakta velēna, vispirms uzirdina augsni, tad pamatnē uzber nelielu drenāžas slāni – granti. Pēc tam uzved ap 30 cm biezu auglīgās augsnes kārtu. Stādot tomātus, katrā bedrītē ieber sauju biohumusa vai komposta, kā arī Trihodermīnu, lai mazinātu sēņu slimību izplatību.

Turpmāk ik gadu pirms ražošanas beigām starp tomātiem iesēj baltās sinepes. Rudenī tomātu stublājus nogriež, bet sinepju zaļmasu ierok zemē. Vēlāk augsni pārrok un tomātu saknes izrauj.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.