Kā pareizi mājoklī ieplānot rozetes un slēdžus 5
Lai sadzīve mājās būtu ērta, pa grīdu nestieptos vadi un pagarinātāji, elektrības rozešu un slēdžu izvietojums jāizplāno jau pirms remonta.
1. Izvietošanas augstums
Agrāk slēdžus pie sienas izvietoja acu augstumā, bet tagad pēc eiro standartiem – apmēram metra attālumā no grīdas. Tas ir ērtāk, jo slēdzis atrodas nolaistas rokas līmenī, arī bērniem nav jāpakāpjas, lai ieslēgtu telpā gaismu. Rozetes var būt vienā līmenī ar slēdžiem vai tuvāk grīdai – virs kājlīstēm. Īpašās rozetes, kas nepieciešamas virtuves tehnikai, TV aparatūrai vai fēnam/bārdas dzenamajam aparātam, labāk novietot augstumā, kādā ierīces ērtāk lietot. Virtuvē rozetes bieži liek virs darba virsmas vai iestrādā tajā.
2. Durvis un slēdži
Jānoskaidro durvju vēršanās virzieni – atvērta vērtne nedrīkst aizsegt rozeti vai slēdzi. Ja paredzēts mainīt durvis vai to virzienus, laikus jāpārplāno arī slēdžu/rozešu izvietojums.
3. Mēbeļu izvietojums
Domās der izstaigāt visas telpas un veikt ierastās darbības – ieslēgt apgaismojumu, lasīt, strādāt, mazgāties, gatavot ēst, uzkopt māju un veikt saimniecības darbus. Tad skaidrāk redzams, kur būs nepieciešami slēdži un kur – rozetes. Ja mēbeļu izvietojums paredzams nemainīgs, pietiks ar mazāku rozešu skaitu, bet, ja mājokļa saimniekiem patīk telpas periodiski pārkārtot, jāieplāno arī brīvas rozetes pie dažādām telpas sienām, lai vēlāk nevajadzētu lietot pagarinātājus.
4. Rozetes tehnikai
Īpaši jāpadomā par virtuves zonu, saimniecības un TV/skaņu tehnikas izvietojumu. Ja virtuvē lieto dažādu mazo virtuves tehniku, jāizlemj, ko no tās izmantos stacionāri, bet ko, uzstādot katru reizi no jauna. Stacionārajām ierīcēm jāparedz vieta uz darba virsmas un līdzās attiecīgais skaits rozešu. Tāpat jāņem vērā, ka ledusskapja vads nav garāks par 1 m. Ja TV un skaņu tehniku paredzēts novietot pie sienas, nevis uz mēbelēm, rozetes labāk izvietot piemērotā augstumā, lai pāri sienai nesniegtos elektrības vadi. Ja telpas pierasts uzkopt ar putekļsūcēju, jāparedz brīvas rozetes visā mājoklī, ja telpas plašas – vienā istabā vairākās vietās.
5. Drošības noteikumi
Mitrās telpās jālieto speciāli mitrām telpām paredzētas rozetes ar vāciņiem un slēpto instalāciju, bet, ja remonts jau pabeigts un sienas urbt vairs negribas, rozeti var izvietot, piemēram, ārpus vannas istabas, otrpus sienai. Ja mājās ir mazi bērni, nepieciešamas īpašās rozetes ar drošības mehānismu.
6. Slēdžu veidi
Nereti, kā apgaismojuma veidu izvēloties sienas lampas, netiek padomāts par to ieslēgšanu. Rezultātā lampas stiprina jau pēc remonta beigām, bet uz sienām karājas neglīti vadi. Ērtāk, glītāk un drošāk (ja ir mazi bērni) sienas lampu vadus iebūvēt sienā un paredzēt to ieslēgšanu ar slēdzi. Ja telpā ir vairākas sienas lampas, vēl parocīgāk, ja tās var ieslēgt ar vienu slēdzi. Savukārt, ja apgaismojumu vēlas variēt no klusināta līdz spožam, noderīgi būs dimmeri – regulējošie slēdži. Tikai jāņem vērā, ka tie nav komplektējami ar enerģiju taupošajām spuldzēm.
7. Cilvēku ieradumi
Jāņem vērā savi un līdzcilvēku paradumi. Ja, piemēram, kāds no mājiniekiem, aizejot no mājas, regulāri aizmirst izslēgt apgaismojumu kādā no telpām, iespējams izveidot ģenerālslēdzi, kas izslēdz apgaismojumu visā mājoklī. Šo slēdzi visērtāk ieplānot ārdurvju iekšpusē.