Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: pexels.com

Kā pareizi lietot antibiotikas? 1

Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Lai antibiotikas tiešām būtu medikaments, kas veiksmīgi palīdz izārstēties, ļoti svarīgi tās lietot pareizi. Turklāt jāatceras, ka antibakteriālā terapija ir baktēriju, nevis vīrusu bieds. Ieteikumus sniedz ģimenes ārste ZANE ZITMANE.

1. Antibiotikas domātas baktēriju nonāvēšanai vai to augšanas nomākšanai. Tās iedarbojas uz baktērijas šūnas sienu, kavējot tās biosintēzi, ietekmē šūnas proteīnu sintēzi, kavē baktēriju nukleīnskābju sintēzi, kā arī šūnām ir antimetabola aktivitāte – rezultātā baktērijas aiziet bojā vai tiek apturēta to vairošanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Šīs zāles jālieto tieši tā, kā noteicis ārsts, turklāt pareizā devā, noteiktā laikā un konkrētu periodu. Nedrīkst pārtraukt antibiotiku uzņemšanu, mazinoties simptomiem. Pilns pacientam nozīmētais antibiotiku kurss ir tik būtisks, lai neveicinātu mikroorganismu rezistences attīstību un, protams, lai infekcija tiktu izārstēta.

3. Lietojot antibiotikas, jāizvairās no produktiem ar augstu kalcija saturu, greipfrūtu sulas, kā arī no alkohola. Produkti ar augstu kalcija saturu var kavēt to antibiotiku uzsūkšanos, kuru aktīvā viela ir, piemēram, ciprofloksacīns, doksiciklīns, tetraciklīns. Savukārt greipfrūtu sula var palēnināt antibiotiku izvadi no organisma, tā pastiprinot iespējamo blakusparādību risku. Tas jāņem vērā, lietojot antibiotikas, kuru aktīvā viela ir klaritromicīns, eritromicīns.

4. Antibakteriālas terapijas gadījumā var rasties baktēriju disbalanss organismā, izraisot kuņģa un zarnu trakta traucējumus: aizcietējumu vai šķidru vēdera izeju, vēdera pūšanos. Tāpēc ieteicams probiotiku kurss, lai veicinātu organisma ātrāku atjaunošanos pēc infekcijas un antibiotiku kursa. Probiotikas var lietot gan zāļu kursa laikā, gan pēc tā. Tās ieteicams ieņemt pirms maltītes, uzdzerot glāzi ūdens. Starp probiotiku un antibiotiku uzņemšanu jābūt vismaz 2 stundām.

SVARĪGI

• Antibiotikas paredzētas tikai bakteriālu infekciju, piemēram, pneimonijas, sinusīta, otīta, ādas infekciju, urīnceļu un citu infekciju ārstēšanai. Tās nevajadzētu lietot, ja ir vīrusu vai sēnīšu infekcija.

• Patvarīgi pārtraucot antibakteriālo kursu, var notikt infekcijas recidīvs (atkār­to­šanās), kas vairs nereaģēs uz lietotajām antibiotikām.

• Alkohola lietošana terapijas kursa laikā var pastiprināt blaknes, kā arī samazina organisma aizsargspējas cīņā pret infekciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.