Kā pareizi kopt parka rozes, lai tās bagātīgi ziedētu? 0
Kā pareizi kopt parka rozes, lai tās bagātīgi ziedētu? Pagājušajā vasarā uzbruka lielas, brūnganzaļas vaboles un ziedi kļuva neglīti. Jautā Vita Pierīgā.
Pēc Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskās asistentes Ilmas Neretas teiktā, aprakstītais kaitēklis daļēji atbilst rožu vaboles (Cetonia aurata) izskatam. Tā pārtiek lielākoties no ziedputekšņiem. Bet iespējams, ka stādījumu apsēdusi dārza vabole (Phyllopertha horticola), kas līdzīga maijvabolei un agresīvi grauž ziedpumpurus, ziedus un lapas. Masveidā parādās jūnijā.
Abu veidu vaboles labprāt nakšņo rožu krūmos, tāpēc dārzkopim agri no rīta tās jānopurina, jāsavāc un jāiznīcina. Ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus tagad grūti iegādāties, tāpēc rožu lietpratēja iesaka izsmidzināt uz rožu krūma zilās kurpītes (Aconitum napellus) vai čūskogas (Paris quadrifolia) uzlējumu.
Čūskogu uzlējums: 100 g ziedēšanas laikā ievāktu ziedu vai kaltētu auga daļu aplej ar 1 l auksta ūdens un mērcē 24 stundas. Lieto neatšķaidītu. Šķīdums ir ļoti indīgs!
Zilās kurpītes uzlējums: izmanto gan lakstus, gan sakņu paresninājumus. 100 g sasmalcinātas masas aplej ar 1 l ūdens un mērcē 48 stundas. Pēc tam koncentrātu filtrē un atšķaida līdz 1,5 l ūdens. Smidzina uz rožu krūmiem. Arī šis nolējums ir ļoti indīgs!
Parka rožu grupā ietilpst dekoratīvās savvaļas sugas, kā arī kultūršķirnes.
Mūsu klimatiskajiem apstākļiem vispiemērotākās ir selekcionāres Dzidras Riekstas veidotās šķirnes ‘Ābeļzieds’, ‘Rītausma’, ‘Zaiga’ un citas. Šīs rozes ir ļoti ziemcietīgas, izturīgas pret sēņu ierosinātām slimībām. Citās valstīs selekcionētās šķirnes gan ir nedaudz jāpiesedz, jo īpaši nelabvēlīgos apstākļos mēdz izsalt.
Parka rozēm pirmajos 2–3 gados pēc stādīšanas izgriež tikai sausos un bojātos dzinumus. Turpmāk vecākos zarus retina, bet pārējos saīsina par trešdaļu, lai veidotos kuplāki krūmi. Ja krūma apakšējā daļa kļūst kaila, dažus dzinumus stipri apgriež līdz 1/4 no krūma augstuma, tādējādi panākot snaudošo pumpuru attīstību uz tiem.
Lai labāk augtu rožu dzinumi, pavasarī pēc atsegšanas lieto mēslojumu, kurā ir vairāk slāpekļa, bet 2–3 nedēļas vēlāk augus piebaro ar pilnmēslojumu.