Kā pareizi jārūpējas par mājas mīluļiem – kāmīšiem? Nepieciešamais minimums 0
Kāmītis – simpātisks, neliels dzīvnieciņš, par kuru spēj parūpēties pat bērns. Tas neprasīs daudz laika vai naudas, bet ienesīs jūsu mājās omulību un dzīvību. Lūk, daži padomi, kas palīdzēs nodrošināt gan jūsu, gan mazā mīluļa labsajūtu.
Kāmīša dzīvesvietas nodrošināšana
Ja esat nolēmuši iegādāties kāmīti, tad pirmās nepieciešamības prece ir būrītis. Var iegādāties parastu būrīti ar metāla restītēm vai izmantot tā vietā stikla terāriju. Abos gadījumos lieti noderēs plastmasas paliktnis, kas atbilst būrīša vai terārija izmēriem, – tas nodrošinās vieglāku kāmīša dzīvesvietas uzkopšanu. Optimālie būrīša izmēri Sīrijas kāmītim – aptuveni 50x50x50 cm. Ja jūsu izvēle ir par labu Džungārijas pundurkāmītim, tad būrītis var būt arī mazāks.
Ja vēlaties turēt vairāk nekā vienu kāmīti, tad iepriekš norādītajiem izmēriem pieplusojiet aptuveni pusi no nepieciešamā minimuma, un tā par katru nākamo iemītnieku. Ja vēlaties turēt trīs grauzējus, tad būrim jābūt divkārt lielākam nekā vienam grauzējam paredzētais.
Būra apakšā ieberiet pakaišus. Vispiemērotākie pakaiši ir skaidas vai granulas. Kāmji ir tīrīgi dzīvnieki, kas nokārtojas vienā vietā. Regulāri tīrot krātiņu, neizplatīsies specifiskais aromāts.
Atcerieties, ka nepietiek tikai iebērt pakaišus, būrīti noteikti nepieciešams aprīkot! Nepieciešamie atribūti ir dzeramais trauciņš, bļodiņa barībai (labāk divas – sausajai un slapjajai barībai), tāpat krātiņā ievieto riteni skriešanai. Kāmis būs pateicīgs, ja saimnieks krātiņā iekārtos “istabas” vairākos stāvos, kas savienotas ar kāpnītēm. Kāmjiem ļoti patīk mājiņas, dažādi labirinti.
Ritenis skriešanai nav tikai ierīce, lai priecātos par kustīgo grauzēju, bet patiešām neaizvietojama lieta. Kāmīši ir ļoti kustīgi, viņiem nepieciešams būt aktīviem, taču krātiņā tam gandrīz nav vietas, tādēļ ritenis skriešanai būs uz aktivitātēm aicinošs trenažieris.
Un vēl viens ļoti maziņš, taču svarīgs priekšmets, kuram noteikti jāatrodas būrītī, – gabaliņš cieta, sausa koka, lai kāmītis varētu asināt augošos zobus.
Apmatojuma kopšana
Mazgāt, peldināt vai tīrīt kāmīti nevajag, tomēr šķirnēm, kurām raksturīga gara spalva, nepieciešams to izsukāt un izgriezt sakaltušos spalvas kumšķus. Ja spalva ir salipusi, nespodra, tā ir kādas saslimšanas pazīme. Savukārt, ja mātīte sāk plūkāt savu spalvu un veidot no tās “ligzdu”, tad drīz varat gaidīt pēcnācējus.
Kāmja barošana
Lai cik dīvaini izklausītos, kāmīši tiek uzskatīti par visēdājiem. Ēdienkartes pamats, protams, ir augu valsts produkti. Zooveikalos jau nopērkami gatavie maisījumi, kuru pamatā ir graudi. Kāmīši labprāt mielojas ar šiem maisījumiem. Izmantojot šo barību, kāmja barošana ir pavisam vienkārša – divreiz dienā maisījums jāieber trauciņā. Vēlams iegādāties dažādus barības veidus un mainīt tos.
Jūs varat izmantot arī dažādus produktus, kas atrodami mājās un tiek lietoti jūsu uzturā, piemēram, putras (auzu, griķu utt., izņemot rīsu putru), putraimus (prosu, griķus, kviešus), dažādus riekstus.
Kā gardumu retu reizi varat piedāvāt mazu gabaliņu liesa siera ar mazu sāls daudzumu, mazu šķēlīti vārītu akniņu, gaļas (izņemot cūkgaļu) vai zivs gabaliņu (tikai liesas, neceptas un nekūpinātas), šķēlīti cīsiņa (tikai vārītus, vislabākā izvēle ir tie, kuri domāti bērniem), cieti vārītas olas gabaliņu.
Kāmja ēdienkartē nepieciešams nodrošināt arī vārītus un svaigus dārzeņus (burkānus, kāpostus, bietes, gurķus – jebkurus dārzeņus, izņemot cieti saturošos kartupeļus), vārītas pupas. Var piedāvāt maizi, tikai ne smalkmaizītes vai cepumus.
Kāmji nesmādēs arī piena produktus – svaigu biezpienu, pienu (tā daudzums jāpalielina kāmju māmiņām un tām, kuras vēl tikai gaida mazuļus).
Tomēr ar olbaltumvielas saturošiem produktiem esiet piesardzīgi un atcerieties, ka tie ir tikai neliela piedeva ēdienkartes pamatam – graudaugiem. Olbaltumvielas saturošos produktus piedāvājiet pavisam nedaudz un ne katru dienu.
Vēl jāņem vērā, ka kāmīši rokās jāņem ļoti uzmanīgi, jāraugās, lai kāmītis netiktu saspiests, īpaši, ja jūtami kāmīša centieni atsvabināties. Kritiens no cilvēka augstuma šiem dzīvnieciņiem gandrīz vienmēr beidzas letāli.