Kā pareizi iestādīt lilijas un ar ko kopā tās nevajadzētu stādīt 0
Šogad esmu nolēmusi audzēt lilijas. Vai var stādīt pavasarī? Ar ko kopā lilijas labāk nestādīt? GUNA LIEPĀJĀ
Lai ziedētu šajā vasarā
“Lilijas var stādīt visu gadu, protams, to nevar darīt, kad sasalusi zeme. Iegādājoties sīpolus pavasarī, labāk izvēlēties tādus, kam nav pārāk lieli asni, pretējā gadījumā lilijas pirmajā gadā neuzziedēs. Stādīšanai piemēroti sīpoli ap 3 cm diametrā bez vai ar asniņiem, kas nav garāki par 8 cm, – tie ziedēs jau stādīšanas gadā. Var stādīt arī mazākus sīpolus, bet tie veidos ziedus tikai pēc 2–3 gadiem,” skaidro sīpolpuķu kolekcionāre Inguna Vālodze.
Stāda dziļi un reti
Lilijas liek zemē vismaz triju sīpolu dziļumā. Tik dziļi jāstāda, lai sīpolpuķes stabili turētos augsnē un nenolūztu. Jo dziļāk sīpols ir augsnē, jo vairāk uz kāta veidojas piesaknītes, caur kurām puķes uzņem barības vielas un ūdeni.
Nevajag stādīt pārāk biezi, jo stādījumam jāvēdinās; optimālais attālums starp sīpoliem ir 15 cm. Lilijas var stādīt grupās, kā arī 1,1 m platās dobēs, trijās rindās ar 30 cm attālumu starp tām. Vietai jābūt saulainai, vējainai, augsnei – trūdvielām bagātai, safrēzētai. Austrumlilijām patīk skāba augsne (pH 5–6), tādēļ stādījumam uzber kūdru 5 cm biezā kārtā. Āzijas lilijas un LA (garziedu Āzijas lilijas) hibrīdi nav jāmulčē; tās vēlams nosegt ar kūdru vai kompostu vienīgi rudenī, lai ziemā necieš no sala.
Sader ar ložņājošām puķēm
“Tuvumā var stādīt dažādu grupu lilijas, jo tās nesaziedas. Literatūrā bieži tiek ieteikts starp lilijām izvietot zemās vasaras puķes, lai sīpoli būtu ēnā, nesakarstu. Šo ieteikumu atbalstu tikai tad, ja izmanto nelielas puķītes ar ložņājošu stumbru. Augstāka auguma vasaras puķes lilijām kaitē, jo tad sīpolpuķēm netiek klāt vējš, nenožūst lapas un tās strauji inficējas ar liliju lapu puvi,” brīdina Inguna Vālodze.