Foto: Shutterstock

Kā panākt, lai glāzes trauku mazgājamā mašīnā mirdzētu 0

Ja stikla un kristāla glāzes zaudē spodrumu, tam var būt vairāki iemesli, bet tos var noteikt, tikai eksperimentējot ar trauku mazgāšanas programmām, mazgāšanas līdzekļiem un ņemot vērā ūdens cietību. Sarežģītākām mašīnām, piemēram, “Electrolux” ražotajai SoftSpikes un “Whirlpool” mašīnai SoftGrips, ir speciāla glāžu mazgāšanas programma. Svarīgi ir arī pareizi novietot glāzes mašīnā. Iespējams, pirms ierīces jāuzliek visvienkāršākais filtrs par 20 eiro. Stikla glāzēm nepatīk arī pārāk karsts ūdens.

Reklāma
Reklāma

Ūdens cietība

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Svarīgi ir trauku mazgāšanas mašīnā pareizi iestatīt ūdens cietības pakāpi un raudzīties, lai nekad netrūkst sāls, jo tā lietošana novērš kaļķakmens veidošanos uz traukiem un iekārtas funkcionālajām detaļām. Reizēm ūdens cietības iestatījumi sagādā grūtības, jo dažādās valstīs atšķiras to mērvienības. Ūdens cietība var būt izteikta vācu grādos °dH, franču grādos °fH, Latvijas mērvienībā mmol/l vai Klārka grādos Apvienotajā Karalistē. Lai to noteiktu, var ūdeni nest uz laboratoriju vai iegādāties lakmusa papīrus un pārbaudīt mājas apstākļos.

Lietošanas instrukcijā ir atšķirīgi izvēles nosacījumi un līmeņi, lai varētu precīzi iestatīt ūdens cietību (no 5 līdz 10 līmeņiem). Lai neapjuktu mums nesaprotamās mērvienībās, piedāvājam ūdens cietību salīdzinošo vērtību tabulu. Vērtīgākais tajā ir šo mērvienību iedalījums cietā, mīkstā vai vidēji cietā ūdenī (ūdens cietību nosakot ar lakmusa papīru, tas neuzrāda konkrētu skaitli). Tad var viegli noteikt, kāda mērvienība atbilst, piemēram, cietam ūdenim, un mašīnai izvēlēties attiecīgo cietības līmeni. Tikai pašā zemākajā līmenī ražotājs neiesaka lietot sāli.

Mazgāšanas un skalošanas līdzekļi

CITI ŠOBRĪD LASA

Glāžu spodrība ir atkarīga no skalojamā līdzekļa. Izņēmums ir tad, ja mašīnā izmanto daudzfunkcionālās mazgāšanas līdzekļa tabletes, piemēram, Somat all in one, Finish Alli1 vai citas. Taču, ja ūdens ir ciets un ļoti ciets, ražotājs iesaka lietot ne tikai šīs tabletes, bet arī sāli un skalojamo līdzekli. Jāizvēlas tikai trauku mazgājamām mašīnām paredzēti līdzekļi, nevis ikdienā ierastie.

Aptaujājot vairākas mājsaimnieces par efektīvākajiem glāžu mazgāšanas līdzekļiem, viedokļi būtiski atšķiras. Katrai pašai tie jāizmēģina, jo atšķiras gan ūdens, gan ierīce, gan trauku kvalitāte. Stikla spodrību ietekmē arī pati trauku mazgāšanas pro­gramma ar sauso un mitro fāžu maiņu un temperatūras svārstībām.

Lai glāzes labāk nomazgātu, tās novieto atstatus. Ja glāzes saskaras cita ar citu vai ar cietiem priekšmetiem, uz to virsmas var rasties apļveida skrāpējumi.

Pavisam nelieli, ar neapbruņotu aci nesaskatāmi skrāpējumi katrā mazgāšanas reizē var kļūt arvien lielāki – to izraisa ūdens un šķidro mazgāšanas līdzekļu iekļūšana skrāpējumos vai smalkajās plaisās, kā arī temperatūras svārstības, ierīcei pārslēdzoties no karstā uz auksto mazgāšanas ciklu.

Spodrība bez mašīnas?

Glāzes būs ideāli spodras, ja mazgāsiet ar rokām, nevis trauku mašīnā.

• Mazgāšanas ūdenim der pievienot dzeramo sodu, citrona sulu vai etiķi un pēc tam glāzes noskalot ūdenī, kurā izšķīdināts galda sāls (ēdamkarote uz litru).

• Mazgāšanai labāk neizmantot ziepju un citus sārmainus šķidrumus, jo īpaši kristāla glāzēm. Pietiks, ja ūdenim pieliesiet nedaudz ožamā spirta.

• Ieteicams mazgāt remdenā, nevis karstā ūdenī.

• Būtiski ir glāzes rūpīgi noskalot, jo īpaši, ja lietoti ķīmiskie trauku mazgāšanas līdzekļi. Tie paliek glāzes apakšā neredzamu nosēdumu veidā un var ne tikai kaitēt veselībai, bet arī sabojāt dzēriena garšu, piemēram, mainīt vīna garšu un samazināt burbulīšu veidošanos šampanieša glāzē.

UZZIŅA

Ja pēc mazgāšanas trauku mazgājamā mašīnā uz glāzēm redzami zilgani slāņi un baltas svītras, tas nozīmē, ka bijis par daudz mazgāšanas un skalošanas līdzekļa. Ja uz glāzēm ir izžuvuša ūdens traipi, izmantots par maz skalojamā līdzekļa vai tas bijis nekvalitatīvs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.