Kā palīdzēt lilijām, ja tās kļūst brūnas 0
“Šogad lilijām lapiņas kļuva neglīti brūnas, nobira. Kas būtu darāms rudenī, lai augus pasargātu nākamajam gadam? Kā lilijas var pavairot ar sēklām? ” ZANE JAUNJELGAVĀ
Šogad ekstrēmie apstākļi veicināja pelēkās puves attīstību, atzīst liliju selekcionārs Guntis Grants. – Plaši lietota profilaktiskā metode pret pelēko puvi ir rudenī visas augu atliekas, pat augsnes virskārtiņu nogrābt, uz augsnes pakaisīt pelnus. Uz Austrumu lilijām gan pelnus nedrīkst kaisīt! Nez cik šī metode iedarbīga tieši pret slimību, taču augam tas noteikti nāk par labu – pelnos esošie mikroelementi palīdz būt tam stiprākam, un līdz ar to paaugstinās slimībizturība.
Taču vislabāk ir izvēlēties pareizu stādīšanas vietu. Puķkopis iesaka likvidēt garās liliju dobes, kur augi sastādīti blīvi. Tiklīdz kādam sākas liga, slimo visi. Tas pierādījies arī viņa dārzā – selekcionāra lielajās kolekciju dobēs pelēkā puve šovasar krietni paplosījusies, taču turpat netālu piemājas dārzā, kur lilijas stādītas retāk un starp citiem augiem, tās zaļo vēl patlaban. Skaistas kompozīcijas dobēs veidojas, lilijas stādot kopā ar hostām, astilbēm, vēlās – ar flokšiem.
Sēklas varēs novākt pēc nogatavošanās rudenī. Dārzā nogatavojas martagonlilijas. Lai iegūtu Āzijas un trompetliliju sēklas, sīpolus jau laikus iestāda un audzē siltumnīcā vai lecektī, lai augi pagūtu nobriedināt sēklas, kas ienākas vēlu rudenī. Sēklas izžāvē un glabā papīra tūtiņās. Pavasarī, aprīlī, sēj vadziņās vai kastītēs. Asniņš parādīsies pēc 17–20 dienām. Āzijas lilijām ziedus var gaidīt trešajā gadā, trompetlilijām – ceturtajā, martagonlilijām – piektajā gadā.
Mazās lilijas sevišķi jāuzmana no gliemežiem. Nosargāt vieglāk lecektīs vai siltumnīcās, turklāt siltumā mazajiem augiem labāk patiks.