Kā palīdzēt ilgstoši bez darba esošiem cilvēkiem? 7
Ja cilvēks ilgstoši ir bez darba, tā ir ne tikai viņa, bet arī valsts problēma, kas jārisina. Labklājības ministrija sola turpmākajos gados pastiprināti pievērsties ilgstošo bezdarbnieku iekļaušanai darba tirgū un sabiedrībā.
Saskaņā ar Nodarbinātības valsts aģentūras datiem 2014. gada beigās no kopējā reģistrēto bezdarbnieku skaita 34,5% bija bez darba ilgstoši (vismaz 12 mēnešus). Viens no galvenajiem bezdarba cēloņiem ir nepietiekama vai darba tirgus prasībām neatbilstīga izglītība un profesionālo prasmju trūkums. Tāpēc Labklājības ministrija ar Eiropas Sociālā fonda līdzekļu atbalstu laikā no 2015. gada trešā ceturkšņa līdz 2021. gadam plāno īstenot pasākumus, kuru galvenais mērķis ir palīdzēt šādiem bezdarbniekiem atrast piemērotu darbu vai apgūt jaunas iemaņas, tādējādi mazinot viņu sociālās atstumtības risku.
LM Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče precizē, ka ilgstoši bezdarbnieki varēs pretendēt uz individuālu (vai grupu) karjeras konsultantu, psihologu, psihoterapeitu u.c. speciālistu padomiem, veselības pārbaudēm, nosakot piemērotību piedāvātajam darbam, individuālajā darba meklēšanas plānā paredzētajiem aktīvajiem nodarbinātības pasākumiem, kā arī profesionālās piemērotības noteikšanu un citiem palīdzības veidiem.
Aktivitātes īstenos Nodarbinātības valsts aģentūra kopīgi ar Latvijas pašvaldībām, piesaistot nepieciešamos pakalpojumu sniedzējus. Savukārt Sociālās integrācijas valsts aģentūra gādās par bezdarbnieku ar invaliditāti vai prognozējamo invaliditāti iesaistīšanu darba tirgū. Kopumā līdz 2023. gada 31. decembrim pasākumā plānots iesaistīt 20 tūkstošus ilgstošo bezdarbnieku.